Mesajı Okuyun
Old 22-05-2009, 07:58   #87
supernatural

Yeni Fikir

Alıntı:
Yazan Gemici
Başlık bir hayli çekici olduğu halde bu alana şimdiye kadar girip bakmamıştım ve yeni bir mesaj yazıldığında her sefer 'bir Ağaç Olmadığımız Kalmıştı Sonunda Olduk' başlığını okuyup geçmiştim.

Bu gün baştan savma bir göz gezdirirken aklıma bir takım sorular takıldı ve benzetmeleri söz konusu eden okuduklarımdan aklımda kalanlar geldi aklıma; Aziz Nesin, soyadı üzerindeki bir hikayesinde ' en korkakların aslan soyadını, en şişmanların selvi soyadını seçtiklerini belirtirken, insanların kendilerini devamlı olarak oldukları gibi değilde olmak istedikleri göstermek istediklerini çok güzel anlatmıştı aklımda kaldığı kadarı ile.

Forumdaki mesajları okurken aklımda kalanlar; insanlar devamlı olarak kendilerini tabiattaki başka varlıklar ile karşılaştırıp, genelde kendilerini hoşlarına gidenle özdeşleştiriyorlar. Biz yapmasak başkaları bu özdeşleştirmeyi yapıyor ve bizi, bildiğini zannettiği karekterimize göre, herhangi bir şeye benzetiyor.

Başkalarının bizi nasıl tanıdıklarını ve bildiklerini zannettikleri karekterimize göre bizi neye benzettiklerini bırakıp, kendi özdeşleştirmelerimize bakalım.
Ağaçsak en iyi ağacızdır; Selvi gibi uzun boylu örneğin, veya çınar gibi sağlam.
Çiçeksek en güzel renkli ve en iyi kokan çiçeğizdir; gül gibi güzel renkli ve kokulu, karanfil gibi vs.
Yıldız isek en parlak yıldızızdır
Hayvansak, ki hayvan olmayı aslında istemeyiz ama buna rağmen, aslanızdır, çünkü kuvvetli ve hükmeden olarak görünmek isteriz.

Fazla uzatmaya gerek yok. İnsan oğlu kendisini tabiattaki herşey ile kıyaslar ve hoşuna gidenle kendisini özdeşleştirir.

Ama farkında olmadan bir noktayı unutur veya işine gelmediği için es geçer.
'Kendi kendimizi özdeşleştirdiğimiz bu hayvanlar, bu börtü böcek, bu bitkiler, bu tabiat varlıkları kendilerini bizimle özdeşleştirimek istiyorlar mı acaba'?

Söz konusu bu tabiat varlıkları günün birinde dile gelip bize 'kusura bakmayın ama, biz kendimizi sizinle aynı kefeye koymak istemiyoruz, rahat bırakın bizi', siz kim oluyorsunuz ki bizi iyi ve kötü, güzel ve çirkin olarak ayırıyorsunuz ve kendinizi iyi zannettiklerimizle özdeşleştiriyorsunuz' derse ne diyeceğiz?

Saygılarımla

Sayın Gemici,
Konuyu açan ben olduğum için size cevap verme gereği duydum Sayın Minee.mine'nin dediklerine katılıyorum ama eklemek istediklerim de var tabi.
THS'ye üye olmadan önce bir çok bölümü okumuştum ve şunu farkettim sitede hukukun konuşulduğu alan olduğu gibi konuşulmadığı serbest olan alanlarında olduğunu gördüm.Ve bu alanlar dikkatimi çok çekmişti.Üye olduktan sonra hem hukuk alanlarını hem de serbest alanları fırsatım oldukça okuyorum.
Bu konu bana mail ile gelmişti ve KHS'de ki arkadaşlarımında bana katılacağını düşündüğüm için açmıştım.Ve sağolsunlar onlarda buraya yazdılar eğlenmek için. Bir çok yerde böyle birçok testi bulabilirsiniz.Hatta msn'deki birçok test dikkatinizi çekmiştir sanırım.

İşin özü bu konuyu açmamın temel sebebi birçok insanın yaşadığı gibi günün stresini üzerimden atmak ayrıca biraz eğlenmek için açtım.Bunu ne kendimi ne de bir başka insanı nesneye,bitkiye ya da hayvana benzetmek için değil.

Alıntı:
Yazan Gemici
Söz konusu bu tabiat varlıkları günün birinde dile gelip bize 'kusura bakmayın ama, biz kendimizi sizinle aynı kefeye koymak istemiyoruz, rahat bırakın bizi', siz kim oluyorsunuz ki bizi iyi ve kötü, güzel ve çirkin olarak ayırıyorsunuz ve kendinizi iyi zannettiklerimizle özdeşleştiriyorsunuz' derse ne diyeceğiz?

Bu da olmayacağına göre bence ortada garip karşılanacak ve ya sorgulanacak pek birşey yok gibi.Hayat ne her zaman eğlence olmalı ne de her zaman ciddiyetlerden örülü bir duvar.