Mesajı Okuyun
Old 24-12-2006, 04:16   #37
KocherO

Alıntı:
Yazan ibreti
Şimdiki zamanın siyasilerinden birisi derslerimize giriyordu üniversitedeyken.
Şahıs daha ilk dersine girmişti. Sınıfta bir gürültüdür koptu. Sıralara vurmalar, homurdanmalar, laf atmalar... Şahıs hiç umursamadan kürsüye geçti. Yazı tahtasının önünde durup "Arkadaşlar! Bir dakika dinlemenizi rica ediyorum." dedi ki bütün sınıf birden sustu.
Eline tebeşiri alıp geçti yazı tahtasını önüne. Tahtaya 1 yazıp sınıfa dönerek "Arkadaşlar bu 1 şahsiyettir! Kişide yaradılış itibari ile varsa vardır yoksa yoktur!"... Devam etti konuşmaya...
"Hanım kızımız kolej mezunu..." deyip 1'in yanına 0 yazdı...
"Hanım kızımız ... ülkelerini gezmiş, görmüş..." 10'un yanına bir 0 daha yazdı..
"Hanım kızımızın ... hobileri var.." 100'ün yanına bir 0 daha yazdı...
Kişinin edinimleri ile ilgili anlatımlar ve sıfırlar arttıkça arttı.
En sonunda baştaki 1'i silip "Arkadaşlar, bütün bu değerler, yani 1 rakamını trilyonlara vardıran değerler 1 ile, yani şahsiyet ile varlık ifade ederler. Şahsiyet olmayınca hepsi sıfırdır! Hepinize teşekkür ederim.." diyerek bizlere ilk dersimizi vermiş oldu.

O ders epey derin etkiler yaratmış olacakki aradan 24 yıl geçmiş olmasına rağmen hala bugün gibi hafızamda.
-

Sorun yargıçlık, savcılık ya da avukatlıkta değil. Sorun şahsiyette.

Çok eski sayılmaz. 09.09.1996'dan bu yana avukatlık yapıyorum. Bu süre içerisinde;

1)Taraflar fazla gider ödemesin ve işler sürüncemede kalmasın diye kadastro bölgesine çadır kurup bir hafta boyunca çadırda barınarak 200'e yakın dosyanın keşif işlerini yürüten ve o hali ile kimseyi küçümsemeyen yargıç Ferda'ları,

2)Tanıkları dikkatli bir şekilde dinleyip, en ince ayrıntısına kadar tanığın beynini didik didik ettikten sonra hemen her tanığa mahkemeye gelip bilgi verdiği için teşekkür etmeyi ihmal etmeyen yargıç Sezai'leri,

3)Yargılamasını sürdürdüğü davalarda babacan yanını ön plana çıkararak tarafları sulh edip barıştırmadan bırakmayan yargıç Serhat'ları,

4)Müşteki vekili olarak baktığım bir soruşturma dosyasını sanık vekili meslektaşım ile birlikte inceler iken karşı vekiller olduğumuzu öğrenince "yahu burada ben eksik kalmışım.." diyerek dosya üzerinde üçlü tartışma keyfini yaşatan savcı Özcan'ları tanıdımız kadar,..

Doğal ortamlarında hiç bir şey (ya da her neyse o) iken yargıç, savcı, avukat vs. payeleri ile varlık ifade etme çabasında (kendini kanıtlama çabası) boğulan sorunlu tiplerle de karşılaşacağız.

Sorunlu tipler olmazsa ötekilerin kıymeti zor anlaşılır

Saygılarımla..

Abi bu yazdığınız herşeyi yeteri kadar açıklıyor. Sorun kişilik sorunudur, başka bişey değil. Daha stajyer olmama rağmen yargıcın iyisini de gördüm kötüsünü de.
Saygılar...