Mesajı Okuyun
Old 25-12-2008, 17:40   #1
çınarağacı

Varsayılan Yönetim ve denetleme kurulu üyelerinin görev sürelerinin dolması durumunda doğru adım

Sayın meslektaşlarım,
Bir anonim şirkette son genel kurul 2003 yılında yapılmış. Benim müvekkillerim pay sahibi ve bir taneside yönetim kurulu üyesi ancak bu güne dek şirketin faaliyetleri ile ilgili hiç bir işleme katılmamışlar. Yönetim kurulu ve denetçi 3 yıl süre ile seçilmiş. Gerekli oy nisabına sahip oldukları için genel kurulu toplayım yönetim kurulunun değişmesini istiyorlar. Yargıtayın bu konuda birbiri ile çelişen iki farklı içtihatını buldum. Aşağıda yer alan Yargıtay 11. Hukuk dairesinin 1984/2678 E. 1984/2831 Sayılı kararı "Yönetim ve denetleme kurulu üyelerinin görev sürelerinin dolmasının anonim şirketin organsız kaldığı anlamına gelmediği yenileri seçilene kadar eski görevlerinin devam edebileceği" yönünde karar verirken" Yargıtay 11. Hukuk dairesi bu sefer 1989/6381 E. 1989/5454 sayılı kararında "görev süresi dolduğunda şirketin organsız kaldığı ve kayyım atanarak genel kurul toplantısı yapılması ve organlar yeniden oluşuncaya kadar şirket yönetiminin kayyıma bırakılması gerekir" biçiminde içtihat etmiştir. Şirketin denetçisi de görev süresi dolmakla birlikte son iki yıldır denetime ilişkin görevlerinin hiç birini yerine getirememiştir. Yönetim kurulunda bulunan müvekkil ve denetçinin görevlerini yerine getirememeleri nedeni ile sorumlu tutulacakları endişesini taşımaktadırlar. Sayın meslektaşlarım Genel kurul toplantısı yapıp organların yeniden teşekkül etmesi için sizce mahkemeye başvurarak kayyım tayini mi talep etmeliyim ? Yoksa denetçinin olağanüstü genel kurul çağrısı ile mi Genel kurula gitmeliyim ? Değerli vaktinizi ayırdığınız için şimdiden teşekkür ediyorum.