Mesajı Okuyun
Old 04-10-2013, 14:53   #1
Av.Suat Ergin

Varsayılan Davacının Katılmadığı Duruşmada, Davalının " Davayı Takip Edip Etmeyeceklerine" Dair Süre İstemesi HMK'ya Uygun mudur?

Sayın Üyeler,

Dün İstanbul’un uzak bir ilçesindeki mahkemede duruşmam vardı. İstanbul Adliyesi’nde de duruşmalarım olduğu için, dosyayı bir meslektaşıma emanet ettim. Meslektaş, duruşmaya yetişememiş.

Duruşma yapılmış, davalı vekili gelmiş. Duruşma zaptını aynen aktarıyorum:
Alıntı:
G.D:

1- Davacı tarafın takip etmediği dosyayı, takip edip etmeyecekleri hususunda müvekkili ile görüşüp bildirmek üzere davalı vekiline bir hafta süre verilmesine,
2- Bu nedenle duruşmanın 11.10.2013 günü saat:15.25'e bırakılmasına karar verildi.

Herkesin malumu olduğu üzere, davalı vekili duruşmada “davayı takip etmediğini” beyan etseydi, HMK 150 inci madde gereğince dava müracaata bırakılacaktı. Ancak mahkeme hakimi muhtemelen “davayı takip edip, etmeyeceklerini” sormasına rağmen, davalı vekilinin vaki beyanı üzerine, yukarıdaki ara kararı oluşturulmuştur.

Zaptı okuyunca, duruşmadaki konuşmaları hayal ettim. Hakim,

- Davacı taraf gelmedi, mazereti de yok. Ne diyorsunuz avukat hanım?
- Mazereti yoksa mazerete beyanda bulunamam. Ne yapsak, bilmem ki?

Şeklinde bir sohbetten sonra, yukarıdaki ara karar oluşturuldu, sanırım.

Biz ara kararı görünce, “meslektaşımız centilmenlik yapıp, davayı düşürmemiş; hemen telefon edip teşekkür edeyim” diye düşünüp, telefonu çevirdik. İşte aramızdaki diyalog:

Ben: Sayın Meslektaşım, davayı müracaata bırakmadığınız için öncelikle teşekkür ederim. Ama ara karar tuhafıma gitti. “Mazeretli” kabul etseydiniz daha pratik olmaz mıydı?

O: Ama mazeretiniz yoktu ki?

B: Arkadaş duruşmaya girmek istemiş ama yetişememiş. O nedenle mazeret dilekçesi vermedik. Siz de “davayı takip etmiyorum” demeyince, biz sizin meslektaş dayanışması gereğince, bizi “mazeretli” saymaya çalıştığınızı düşünüp, teşekkür etmek için aramıştım.

O: Yooo! Bir haftalık süre içinde “davaya devam edip etmeyeceğimizi” beyan edeceğiz.

B: Nasıl yani? Ben 11.10.2013 günlü duruşmaya gelirsem ve siz davayı takip etmeyeceğinizi beyan ederseniz, dava müracaata mı, kalacak?

O: Evet, aynen öyle olacak?

B: İyi ama siz zaten davaya devam etmiş oldunuz. Davayı müracaata bırakmamışsınız. Neyse, ben size boş yere ettiğim teşekkürümü geri alıyorum ve iyi günler diliyorum”

Şimdi, sizlerden aşağıdaki sorulara ilişkin görüş almak istiyorum.

1- Davalı vekili bizim katılmadığımız duruşmada “davayı takip etmeyeceğini” bildirmeyip, süre istediğine göre, davaya devam iradesini göstermiş olmuyor mu?

2- Ara karardaki 1 haftalık süre içinde “davayı takip etmeyeceklerini” yazılı olarak beyan ederlerse, 11.10.2013 tarihinde yapılacak ve bizim de katılacağımız duruşma ne olacak? Hakim duruşmada neye karar verecek/vermeli?

3- Hakimin oluşturduğu bu karar HMK’ya uygun mu?

Şimdiden teşekkürler.