Mesajı Okuyun
Old 27-12-2009, 21:54   #1
Doç. Dr. Özge Yücel

Varsayılan Avukatlık Ortaklıkları Ortak Girişim Kurabilir Mi?

Sayın Meslektaşlarım,

Ortak girişim olarak adlandırılan özel adi ortaklıklar, Kamu İhale Kanunu'nda ve Kurumlar Vergisi Kanunu'nda geçmekle birlikte ayrıntılı düzenlenmiş değildir. Öğretide incelenen ortak girişimler, kâr elde etme amacıyla hukuksal ve ekonomik açıdan bağımsız girişimlerin bir sözleşmeyle bir araya geldiği ve ortak girişim kurulduktan sonra da bu bağımsızlıklarını korumaya devam ettiği girişimlerdir. Dolayısıyla Borçlar Kanunu'nda düzenlenen adi ortaklıkta kâr elde etme ve paylaşma amacının bulunması şart olmamasına karşın ortak girişimde iktisadi amaç vazgeçilmezdir. Ortak girişimin ortakları gerçek ya da tüzelkişiler olabilir. Özellikle ticaret ortaklıklarının bir araya gelerek ortak girişim kurduğu görülmektedir. Avukatlık ortaklıklarının da yeni bir ortaklık türü olarak yasada düzenlenmesinden sonra bu ortaklıkların amacı doğrultusunda ortak girişim kurması konusunda ne düşünürsünüz? Yani birkaç avukatlık ortaklığı, büyük bir işletmenin, şirketin, vakfın vs. hukuksal işlerini yürütmek amacıyla bir ortak girişim kurabilir mi? Avukatlık ortaklılarının ticari nitelikte sayılmadığı Avukatlık Kanunu'nda birkaç kez yinelenerek vurgulanmasına karşın ortaklığın özünde iktisadi amaç yok mudur ve yasada ticari nitelikte sayılmama durumu ortaklıklar arası işbirliklerine engel midir?

Bence değil, yani avukatlık ortaklıkları da amaçlarına uygun çerçevede yani sadece avukatlık mesleğini yürütmek amacıyla ortak girişim kurabilir ama sizlerin de görüşünü almak istedim.

Not: Ben avukat değilim, bir akademisyen ve doktora öğrencisi olarak bu konuda fikir yürüttüğümüz için sormak istedim.