Mesajı Okuyun
Old 19-03-2009, 23:26   #8
umutlaw

Sayin Meslektaslarim,
Ben sahsen kendim bir kusur islersem kendi kendimi dahi savunmaya kalktigim zaman alttan tutarim cunku suclunun kendim oldugumu biliyorum ve bundan dolayida sahsen utanirim. (sahsi fikrimdir)
Olay ozel bir hastanede vuku bulmus, hasta tedaviyi yarida birakmis bir dahada ugramamis, adli tip tani ve kani koyamamaktadir durum normal demekle yetinmis ve eklemis eger doktor bir hata islemis ise kusurlu "sayilabilir" ve bunuda ancak mahkeme elindeki delillerle ispat etmesi gerektigini / aydinlatmasi gerektigini vurgulamistir.
Ote yandan davaci hasta iddiasinda: gzinda agri ceke ceke on gun bu sekilde ise gidip gelmis, "doktorun aramalarini ve kendisinden istedigi hic bir rontgen filmini goturmemis" ve daha sonra nasil olduysa agriya dayanamamis baska ozel bir klinige gitmis ve tedavi olmus! Agzindan bir parca cikarmislar bu parcayi ilk doktor birakmis denilmektedir ancak piyasadaki sahte hekimlere bakinca ve agiz gibi hassas bir bolge olay konusu olunca ve yine adli tip rapor sonucuna bakinca ister istemez insanin aklina nasil olurda bu agriyla bu kadar zaman hem konusuldu, hem yemek yenildi ve hemde ustelik normal hayata devam edildigi gelir?! Hasta hic bir devlet hastanesine muracaat etmemis, sadece ozel kliniklerde / hastanelerde tedavi olmus. Davaci ilk doktorun calistigi klinigin faturalarina istinaden kusur doktorun demektedir, tabi ortada sadece ilk doktora odendigi para makbuzlari ve ikinci doktorun tedavi sonuclari var, davaci yaratilan sikinti icin maddi ve manevi tazminat istemektedir. Benim hukuk mantigima gore en basitinden bir yerim agriyorsa bir gun, iki gun, en azindan ucuncu gun doktora giderim on gun bir agriyla yasanir mi? Adli tip konuya hic bir tani ve kani koyamamis ve resmen topu mahkemeye atarak siz kusurluyu elinizdeki delillerle bulmaniz gerekmektedir demis. Sayin Hakiminde dikkatinden kacmamis olsa gerek ki en azindan doktorun hasta kartindaki notlarindan yola cikarak yanindaki hemsirenin ifadesine basvurmak istemektedir. Acaba doktor hastasina geri gel demis mi dememis mi? cunku hasta kartinda doktor hasta arandi gelmiyorum dedi ve yine hastadan film istendi getirmedi dedigi yazilidir. Ikinci sirada yer alan davali hastane ise hemsirenin o hastaneden ayrildigi sebebiyle hic bir bilgi vermemektedir, mahkemeye sunulan hastane tutanak defteri ve doktorun hasta kartinda durum aciklanmis nitekim hasta kartinda doktorun el yazisindan ziyade hemsirenin karti doldurdugu el yazisi mevcut ve buda hemsirenin doktorun yaninda oldugunu gostermektedir. Mahkeme hemsire hakkinda bilgi verilmek uzere 10 gunluk mehil tanimis ancak hala bir sonuc yok. Cunku hem doktor ve hem hemsire o hastaneden ayrilmislar. Hemsirenin kimiginin nasil tespit edilecegide mechul! Olayin ozeti bundan ibarettir, gercekten inandigim ve bunu yapamayacagini bildigim bir hekim bosu bosuna tazminata mahkum edilme yoluna gidiyor ve bir nevi olsa adaletin yerine gelmesinin temenni etmekteyim.
Sahsi dusunce, tecrube ve kanaatlerinizi paylasmanizi saygiyla dilerim.