Mesajı Okuyun
Old 17-09-2007, 00:34   #21
üye3578

Özelde hakim, savcı, avukat aynı okul mezunu, ama genel olarak tüm vatandaşlar aynı toplumda yetişip, aynı değerlere, aynı kültüre sahip insanlar olarak hayata atılırız. Kimimiz hukukçu (hakim, savcı, avukat ve diğerleri), kimimiz asker, kimimiz polis, kimimiz siyasetçi, vs. oluruz, bu liste uzayıp gider.

Genel olarak birbirimizden farkımız yoktur. Kişiliğimizi ve buna bağlı olarak davranışlarımızı şartlarımızın belirlediğini düşünüyorum.

Son zamanlarda THS.de hakim savcılara yönelik çok acımasız eleştirilerin yapıldığını düşünüyorum. Anlatılanların doğru olmadığı iddiasında değilim. Ancak avukatın yapması gereken, burda yazmak, sitem etmek değil, olumsuz davranışlara karşı yasal yollara müracaat etmektir.

Benim ya da bir başkasının olumsuz avukat davranışlarını yazmamız halinde, yukarıda belirtilen örneklerden aşağı kalır tarafı olmayacağını düşünüyorum.
Şair ne demişti "Bütün renkler aynı hızla kirleniyordu, birinciliği beyaza verdiler".

Hakim, savcı, avukat, asker, polis, nüfus memuru, belediye zabıtası hangi meslekte olursak olalım, aslında hepimiz aynıyız. Aynı toplumdan geldik, aynı çeşmelerden su içiyoruz. Ancak olumsuzlukları sürekli gündemde tutarak, bazı mesleklerin yıpranmasına sebebiyet vermemek gerektiği kanaatindeyim.

Olumlu örnek hiç mi yok, merak eden varsa, geceyarısı saat 03.00 te, kendi özel aracıyla 30 km. yol alıp, avukatı zor durumdan kurtaran bir savcıyı ve halen davası derdest olduğu için çok detayına giremediğim olayı anlatabilirim.

Hayat aslında biraz da nasıl baktığımıza bağlıdır. İyi bakarsak iyi görürüz. Herkese selam ve saygılar.