Mesajı Okuyun
Old 15-12-2006, 19:26   #1
anti-leviathan

Varsayılan iktidar insana neler yaptırtır? DENEY filmini mutlaka izleyin..

'Genel Devlet Teorisi' dersi hocamızın 'modern devlet-iktidar-şiddet tekeli' üçlemesini anlayabilmemiz açısından bize önerdiği film..İnsan psikolojisi ve iktidarın şiddete dayanmasını bu kadar yalın ve güzel anlatan başka bir film var mı bilmiyorum?

bilinçsiz iktidar ve güç, insana neler yaptırtabilir?
filmden etkilenmemek mümkün değil, her sahne gerçek hayattan alıntı imiş..

Deney, bilim adına bir oyun olarak başlar. 20 adam; iki hafta; 2.000 dolarlık ödül.
Deneyin konusu,hapishaneye benzetilen bir ortamda agresif davranışlardır. 8 kişi gardiyan, 12 kişi de mahkum olacaktır. Mahkumların kilitlenip kurallara uymaları istenirken, gardiyanlar da kuralları korumakla sorumludurlar.
. Günler geçerken, gerçek ile deney arasındaki çizginin gittikçe belirsizleşir. Deneyde olduklarını unutan denekler, amansız bir iktidar mücadelesine girişirler.

Bazı oyuncular ben de şu kanıyı uyandırır: ' her filmi izlenesi bir oyuncu. ' İşte Moritz Bleibtreu da bu aktörlerden biri benim için.' Koş Lola Koş'daki başarılı oyunculuğu ve tabiki yakışıklığı gözden kaçmamakta.. kaçacak gibi değil zaten

filmi izlemek isteyenler için:

YönetmenOliver HirschbiegelSenaryoDon Bohlinger, Mario GiordanoOyuncularChristian Berkel, Oliver Stokowski, Moritz Bleibtreu, Wotan Wilke Möhring, Stephan SzaszFilmin Türü Drama, Korku Orijinal AdıDas ExperimentYapım Yılı2001Yapım ÜlkesiAlmanyaOrijinal DiliAlmancaFilmin Süresi120 dakika