Mesajı Okuyun
Old 09-03-2009, 16:41   #6
avaarslan

Azilnamenin ille de noterden olması gerekmez. Azilname adi yazılı şekilde dahi yapılabilir. Bazen u azilnameler iadeli taahhütlü mektupla dahi yapılmaktadır.
Şayet müvekkiliniz, tarafınıza hitaben yazılan bir yazı ile sizi mevcut davadaki vekaletten azlettiğini bildirmişse; tarafınıza tebliğ edilen mahkeme kararını ve müvekkilinizin yazısının bir örneğini ( yazının aslını lütfen kendi dosyanızda tutun ) dilekçenize ekleyerek, kararı ilgili mahkemeye iade edebilirsiniz. Çünkü azle ilişkin yazı ile sizin o davada vekil sıfatınız, yazının tebliği tarihi itibari ile, sona ermiştir.
Sözlü azle itibar etmeyin. Şayet yazılı olarak azil etmez ve bu konu ile ilgili bir yazıda vermezse bu durumda kararı tebliğ alın. İlerde sorun olursa, müvekkilinizin sizi o davadaki valetten azlettiğini yazılı bir belge ile ispat etmesi gerekir. Aksi durumda " ben azletmedim ve benim mebfaatlerimi korumadı. " diyerek başına bela olabilir.

Yazılı olarak vekaletten azledildikten sonra müvekkilinizden almanız gereken vekalet ücretini icra takip konusu yaparak tahsil edebilirsiniz. İtiraz etse bile %40 icra inkar tazminatı ile birlikte davayı kazanmanız olanaklı. İyi çalışmalar diliyorum.