Mesajı Okuyun
Old 31-05-2013, 17:25   #1
AV.ESRA UYSAL

Varsayılan Tenkis Davasında zamanaşımı/ zararın doğduğu tarih?

Merhaba değerli meslektaşlarım. Elimde ilginç bir dava konusu var ve ben emin olamadığım için sizlere sorma ve yardım alma gereği duydum. Müvekkilim iki kardeş. Müvekkilimin annesi 20 yıldır felçli ve 2011 yılında vefat etmiş. Ancak müvekkilin annesi 2006 yılında müvekkilin kardeşi ile birlikte müvekkilimin saklı payı ihlal edilerek tüm mal varlığını kapsayacak şekilde ölünceye kadar bakım sözleşmesi yapıyor. Bakım sözleşmesinin şartları yerine getirilmemiş. Müvekkilin annesi vefat ettikten sonra diğer kardeş ölünceye kadar bakım sözleşmesi gereği tapu iptal ve tescil davası açıyor. Bu davada müvekkili başka bir meslektaş temsil ediyor ve mahkeme tarafından çok saçma bir şekilde dava kabul edilerek tapu iptal ve tescile karar veriliyor. Karar temyiz aşamalarından geçerek kesinleşti. Ancak kesinleşme tarihi yeni.
Ben saklı payın tamamen ihlal edilmesi nedeni ile tenkis davasının açılabileceğini BK 515. maddeye göre düşünüyorum ancak zamanaşımı ile ilgili tereddütlerim var. Yasada tenkis davası için ölümden itibaren 1 yıl ve her halde 10 yıllık süre belirtilmiş. Ölümden itibaren 1 yıllık sürenin geçmiş olduğu aşikar. Ancak ben tenkis davasını diğer kardeşin tapu iptal ve tescil davasının kesinleşmesi ile tapu devrinin yapıldığı ve zararın bu tarihte doğduğu gerekçesi ile açarsam zamanaşımı prolemi ile karşılaşırmıyım. Konu ile ilgili bilgisi olan ve elinde yargıtay kararı olan arkadaşların en kısa zamanda dönüş yapmalarını önemle ve saygı ile talep ediyorum .
Selamlar...