Mesajı Okuyun
Old 26-03-2006, 19:42   #26
Admin

Alıntı:
Bir avukat, yasadan önce büyük bir şirketin tevkilini elde etmiş ise, bu şirketin her yıl yüzlerce davası oluyorsa, bu davaları takip eden avukatın gelirini kim nasıl denetleyecek?
Lütfen unutmayınız: Burada tartışılan vekaletin süresi olup olmadığı konusu Borçlar Kanunu içinde düzenlenir ve bu tartışma da bu kanuna göre yapılabilir. Bu tartışmanın avukatların vergi kaçırma ihtimallerine kadar uzatılmasını hukuken son derece alakasız buluyorum. Kaldı ki borçlar kanununda sözü edilen vekaletname aslında genel anlamda bir vekaletname olup sadece avukatlara verilen dava vekaletini de kapsamamaktadır. Ben boş bir kağıda "Ramazan Narin'i benim adıma 5000-YTL alacağımı tahsil etmek için vekil ediyorum" diye yazsam bu da borçlar kanununu anlamında bir vekalettir ama bunun için ne sizin avukat olmanız gerekir, ne de konunun vergi mevzuatı ile bir ilgisi vardır. Oysa burada sözü edilen süre tartışması bu vekalete de teşmil edecektir.

Zaten meslektaşlarımın altını çizmeye çalıştığı hassas nokta da işte budur: Hukukçu değilseniz ve bu nedenle Borçlar Kanunu kapsamında "vekaletin tanımı"na dahi hakim değilseniz, vekaletin geçerliliği konusunda hukuki yorumlarınızın ne kadar sağlıklı olacağı oldukça tartışmalıdır.

Saygılarımla,