Mesajı Okuyun
Old 13-08-2007, 14:45   #1
Av.Alper Fırat Depmeci

Varsayılan Elbirliği ile mülkiyetin,paylı mülkiyete çevrilmesi,izale-i şuyunun etkisi

Müvekkilin murisinden kalan taşınmazlar üzerinde diğer mirasçılarla birlikte elbirliği ile malik iken ,mirasçıların biraraya gelememesi ve taşınmazların hiçbir şekilde değerlendirilemesi nedeniyle paylı mülkiyete çevrilmesi davası açtım.Akabinde diğer mirasçılar tüm taşınmazlar için izalei şuyu davası açtılar ve davaları halen derdest durumda.Mahkeme bu durum karşısında davanın reddine,maktu ret harcından peşin alınan maktu harcın mahsubu ile bakiye maktu harcın davalılardan tahsiline,kendisini vekille temsil ettiren davalılar lehine vekalet ücretinin davacıdan tahsiline,yargı giderlerinin davacı üzerinde bırakılmasına karar vermiştir.Kararın hatalı olduğunu düşünüyorum.Öncelikle davanın reddedilmeyip izalei şuyu davalarının sonucunun beklenmesi gerektiğini,2.olarak davalıların izalei şuyu davasını sonradan açtıklarından davacı aleyhine vekalet ücretine hükmedilmemesi gerektiğini düşünmekteyim.Özellikle kararın 2.fıkrasında bakiye maktu harcın davalılardan alınmasına karar verilip,sonrada davalılar lehine vejalet ücretine hükmedilmesi çelişki gibi görünüyor.Bu husustaki düşüncelerinizi uygulamaya dair emsal kararlarınızı bekliyorum.İyi çalışmalar