Mesajı Okuyun
Old 25-06-2007, 17:03   #8
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.Habibe Yılmaz Kayar
Merhaba

Bu başlıkta kadınların seks işçiliği,sebepleri,toplumun ve devletın sorumluluklarını tartışmaya açmayı öneriyorum.

Bağlantılı olarak seks işçiliğinin kayıt ve kontrol altına alınması mı, yoksa yasaklanarak yer altına inmesi mi sorularına yanıt aramak bu tartışmanın sonuçlarından olabilir.

Katkı sunacaklara şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla

Yasak olan her eylemin yer altına indiği fikrine kesinlikle katılıyorum. Yüzeyde yaşama, yüzeyde barındırılma şansı olmayan her fikir ve her eylem, boyutlarının ürkütücülüğünü arttırarak yol almaya devam ediyor.

Bu durumda yasaklanmasını savunmak olası değil. Kayıt ve kontrol altına alınmalı. Kayıt ve kontrol olmaksızın çalışma ve çalıştırılmanın önüne geçilmeli. Fuhuş adi vaka olarak görülmemeli. Belki kadın lehine yararı dokunabilecek bir gelişme sağlanabilecekse, o da kayıtsız çalıştıranların ve hatta çalışanların hapis cezasıyla cezalandırılmaları. Kayıt altındaki işyerlerininse , gerek sağlık, gerek ücret, gerek insani koşulların sağlanması yönünden titizlikle takip edilmesi. Gelirin ne teşvik edici ne de insanca yaşayabilmek için gerekli olanın altında olmamasının sağlanması. Sosyal destek, psikolojik yardım ve belirli koşullar altında farklı iş olanakları yönünde bilinçlendirilmeleri. İşyerlerinde sakat işçi çalıştırma zorunluluğunun yanında, bu gibi kayıtlı işyerlerine uyum sağlayabilecek olanların çalıştırılması zorunluluğunun getirilmesi.

İnsanca yaşamayı bilmeyen bir toplumun yüzkarasını zamanla yoketmek ve kadını korumak belki böyle mümkün olabilir.

Saygılarımla...