Mesajı Okuyun
Old 23-06-2006, 17:12   #6
mehpare

yarım saattir cevap yazıyorum ..cevaplarımın çoğu sistem içinde siliniyor..
AİHM kararlarına göre adl. müz tamamen yargılanma hakkıyla ilgili ve bu konuda yerleşik kararları var..ben de yok ne yazık ki.. ben de onları arıyorum saygılar.. ( aşağıdaki kısım başka bi ssiteden alıntı)

av mehpare altaylı

1- Adli Yardım nedir?
Adli Yardım, Hukukun evrensel ilkelerinden biri olan “Adil Yargılanma Hakkı”nı teminat altına alan ve “Hak Arama Özgürlüğü”nün önündeki ekonomik engelleri kaldırarak, bu anlamda, bireyler arasında eşitliği sağlayan, karşılıksız (ücretsiz) hukuki yardım hizmetidir.
2- Adli Yardım, hangi kurum, makam ya da örgütün yükümlülüğüdür?
Bu hizmeti yerine getirme yükümlülüğü, devletlere ve hükümetlere ait olup, sorumluluğa ilişkin kurallar uluslararası sözleşmelerle belirlenmiştir. Ancak, bu sözleşmelerde, Adli Yardımın nasıl yapılacağı ve örgütlenme konusunda, tüm dünyada geçerli olabilecek bir standart belirlenmemiştir.
3- Devletlerin ve hükümetlerin Adli Yardım yükümlülüğüne ilişkin düzenlemeler içeren uluslararası sözleşmeler hangileridir?
BM İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi
BM Siyasi ve Medeni Haklar Sözleşmesi
Hukuk Usulüne Dair Sözleşme
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi
(İnsan Haklarını ve Ana Hürriyetlerini Koruma Sözleşmesi)
Adli Yardım Taleplerinin İletilmesine İlişkin Avrupa Sözleşmesi
Ceza İşlerinde Karşılıklı Adli Yardım Avrupa Sözleşmesi
Çocuk Haklarına Dair Sözleşme
4- Türkiye’nin Adli Yardıma ilişkin yükümlülüğü, hangi yasal düzenlemelerden kaynaklanmaktadır?
Türkiye, yukarıda belirtilen tüm sözleşmelere taraftır. Dolayısıyla, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin “Adil Yargılanma Hakkı”nı güvence altına alma ve bu amaçla Adli Yardım hizmeti verme yükümlülüğü, Anayasamızın 90. maddesinde belirtilen ve usulüne göre yürürlüğe konulduklarında kanun hükmünde kabul edilen uluslararası sözleşmelerden ve Anayasamızdan (Madde 2 ve 36) kaynaklanmaktadır.
1982 ANAYASASI MADDE 2; Cumhuriyetin Nitelikleri
Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir Hukuk Devletidir.
1982 ANAYASASI MADDE 36; Hak Arama Hürriyeti
Herkes, meşru vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma ile adil yargılanma hakkına sahiptir.
Hiçbir mahkeme, görev ve yetkisi içindeki davaya bakmaktan kaçınamaz.
1982 ANAYASASI MADDE 90/son; Milletlerarası Antlaşmaları Uygun Bulma
Usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletlerarası antlaşmalar kanun hükmündedir. Bunlar hakkında Anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesine başvurulamaz. (Ek cümle: 07/05/2004 - 5170 S.K./7. md.) Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası antlaşmalarla, kanunların, aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası antlaşma hükümleri esas alınır.
5- Adli Yardım ödeneğinin kaynağı nedir?
Adli Yardım Fonu’nun %90’ı (yaklaşık oran) Maliye Bakanlığı tarafından finanse edilir. Maliye Bakanlığı, her yıl, Adli Yardım hizmetinde kullanılmak üzere ayrılan bütçe payını Türkiye Barolar Birliği’ne gönderir. Türkiye Barolar Birliği, gönderilen paranın %10’unu Adli Yardım giderleri ve Adli Yardım Dengeleme Fonu için ayırır. Kalan miktarı ise, Barolara gönderir.
6- Hangi davalarda Adli Yardım yapılabilir?
• Adli Yardım hizmeti; Hukuk, Ceza ve İdare Mahkemelerinde görülecek tüm davalar için (icra takipleri ve ihtiyati tedbirler de dahil olmak üzere) verilebilmektedir.
• Ceza davalarında verilecek Adli Yardım .................................................. .......................................