Mesajż Okuyun
Old 15-09-2011, 20:09   #1
Konuk

Varsayżlan PSIKIYATRIK TEDAVILERDE MAGDUR OLMAMAK iēiN NELERE DiKKAT EDILMESI GEREKLIDIR ?:

Ben, yillar ōnce Tūrkiye'de gittigim bir psikiyatri klinigi tarafindan damgalandim. Sonrasinda, insani haklarim hep ailem ve akrabalarimca hiēe sayildi. Daha fazla darbe aldīm ve saglik sorunlarim fazlalastī. Dislandim, horlandim, hīrpalandim.
Esimle beni; Fransa'da yasayan bir akrabam tanīstīrdī (gerēekten severek evlendik).
7 yildir Fransa'da yasamaktayim. Bu akrabam(ve digerleri de elbette), yūzūnden burda Fransa'da da insanca yasayamadim ve Tūrk bōlgesel ēevresinde, beni, yine yanlīs-yalan dedikodularla reklam etti ve akrabanin arkadas ēevresince burda; gōzdagī, tehdit, laf tacizi ve hakaretlere (kisilik ve mahremiyet haklarima) maruz kaldim/kalmaktayim. Ex-esim(Fransiz)den bu nedenlerden dolayī ayrīldīk ve iki yildir bosanma davamiz/ēocuk velayeti (5 yasinda bir kīzim var/ēifte vatandas) konusuyla beraber devam etmektedir.
Būtūn bu nedenlerden ve bunun negatif-yansīmalarīndan ōtūrū, dogru-dūzgūn is de bulup ēalīsamadīm.
Fransīzcamī da ilerletemedim. Bahsettigim bu nedenlerden ōtūrū sakīngan ve kaēīngan davranīslarda bulunmak zorunda kalmaktayīm. Nihayetinde, buradaki būrokratik islemlerimde; memurlar (sosyal yardim būrosu, iskur...) tarafīndan bu durumum artīk farkedilmeye baslandī. Baska bir sehire tasīnma girisimim de (ēocugumun burda annesiyle birlikte yasamasīndan; diger kentlerdeki bekarevlerine basvuruma red gelip dosya altī olmasīndan; akīcī Fransīzca konusamamaktan;nereye basvuracagīm konusunda yeterince bilgim bulunmamasīndan ve bu bahsettigim sorunlarīmī anlatamamaktan ;maddi sorunlarīmdan dolayī)burada fazlasīyla zorlanmaya basladīm.
Bana 400 km uzaklīktaki būyūk bi sehirde(oturmakta oldugum sehirde Tūrk psikiyatr yok) gitmis oldugum Tūrk psikiyatri uzmanīndan da (hakkīnda olumsuz ithamlar duydum(dr,bu farkīndalīgīmī fark ettigini de anladīm); ēeliskili degerlendirmeler/bol telkinler(suēlamalar da var!) ve yardīm (bu bahsettigim ēevresel dislanmamdan)konusunda yan ēizmesinden dolayī
ne yapacagīmī sasīrmīs durumdayīm. Kendisiyle mail ile yazīsarak sorunlarīmī anlattīgim maillerim bende durmaktadīr. Yalnīz ve ēaresiz oldugumdan ve buradan da tasīnīp gitme imkanīmin (maddi) olmamasīndan dolayī, sīkisīp kaldīm bu sehirde.
Daha ōnce Tūrkiye'deki Psikiyatri klinigi hak ihlalinden sonra(anlatmasam dahi; farkeden psikiyatri uzmanlarī) bu magduriyet durumum yūzūnden bana olumsuz davranmaktadīrlar. Ne tedavi bazīnda; ne de bu ēevresel sorunlarīm (en sonunda riske edip, mailler ile anlatmak zorunda kaldīm/teshisimi dahi ōgrenemedim(mektubuma yazīlī cevap gelmedi).
Yardīm alamayīnca, baska diger istemedigim riskli arayīslara (Tūrk dernek ve partileri; Fransīz yardīm dernekleri.......)girismek zorunda kaldīm.
Sonra buldugum kūēūk bir psikiyatri kliniginde, tercūman verildigini ōgrenince(diger sormus oldugum fransīz hastanelerinde, tercūman vermedikleri aksine)burada bana verilen tūrkēe tercūmanīn, ilk seansta bahsettigim konularī anlattīm ve sonrasīnda, dīsarda bu tercūmana ad ve soyadīnī sorduktan sonra, ōgrendimki, akrabamīn arkadas tayfasīndan birinin kīzkardesi. Bunu da ilk seansta konusmus oldugum psikiyatri hemsiresine telefonla sōyleyip, baska bir tercūman talep ettim, ancak bana, baska tercūman arastīracagīnī olmazsa benimle fransīzca tedavi yapacaklarīnī; ancak 3. seansta yeniden aynī sahīs verildi ve ben dūnkū 4. seansa gitmedim).
Psikolojik saglīgīm iyi durumda; ancak, baska saglīk problemlerim ēīkmaya basladī(asīrī stres, uykusuzluk, halsizlik, tansiyon, kan dīskīlama, umutsuzluk, ēaresizlik, bas agrilarī).
Fransa'da ūcretsiz avukat verilmekte, ancak, bedava tercūman verilip verilmedigi konusunda ēeliskili cevaplar aldīm. Benim tek amacīm, bu kōtū ortamdan kurtulup; baska bi sehirde, oturmaya ve ēalīsmaya (yeni bir hayat)ve ēocugumdan temelli koparīlmamaktīr(bosanma ve ēocuk velayeti davasīndan dolayī).
Fransa'da, bu tūrden vakalar iēin basvurulmasī gereken merci/-ler ve sūrece iliskin sizden, bilgi rica ediyorum. Kīsa zamanda cevap vermeniz dilegiyle.

Saygīlar.