Mesajı Okuyun
Old 14-09-2009, 03:01   #1
Zamanakarsi

İnceleme Derneğe satılan belediye taşınmazının tapu kaydına sonradan konulan şerh

Sayın Meslektaşlarım!

Bir Belediye tarafından bir derneğe satılan gayrımenkul var. Bu gayrımenkul 2886 sy yasanın 72. maddesine göre derneğe satılıyor. Ancak dernek gayrımenkulü kiraya vermek istediğinde satım ve tapuya kayıttan 7 yıl sonra konulmuş kiraya verilemez şerhini görüyor.

İlgili yasa maddesinde amaca aykırı kullanılamaz ve satılamaz deniyor. Derneğin amacı zaten kiraya vermek. Ancak tapudaki şerh nedeni ile kira ilişkisi kurulamıyor.

1- Sizce satım ve tapuya tescilden 7 yıl sonra belediye tarafından boyle bir şerh konulması mümkün müdür.
2- Yasal ve özellikli bir durum olup olmadığı hakkında şu an bir bilgimiz yok ancak bir an için satım ve devirden sonra belediyenin sonradan şerh koyabileceğini düşünürsek bile kiraya vermenin dernek için ve gayrımenkul için amaca aykırı kullanım olmadığı neticesinde ne yapılabilir sizce.

Bu konuda bilgisi olan ve yardımcı olmak isteyen arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. Bu arada ilgili madde hakkında yargıtay kararı da bulamadığımdan eğer elinde bu konuda bir karar olup paylaşacak olan biri varsa müteşekkir olurum. Saygılarımla...