Mesajı Okuyun
Old 05-01-2010, 03:48   #1
memot

Varsayılan Win7_64 Bit için UYAP Doküman Editörünü çalıştırmak!

Arkadaşlar yeni bir taşınabilir bilgisayar aldım. İçinde Win 7 nin 64 Bitlik işletim sistemi önyüklü geldi. 2 gündür bütün lazım olan programları vs.. yükledim. Bazı sorunlar yaşadım ve bunları nasıl çözdüğümü sizinle paylaşmak istedim:

1- UYAP Doküman Editörü : UYAP' ın sitesinden javanın eski sürümü olan 5.13 veya 5.14' ü kurdum, ardından da yine UYAP' ın kendi sitesinden e-imza için kullanmak zorunda olduğumuz DOKÜMAN Editörü programını kurdum. Ancak Win 7 32 Bitlikte bile çalıştığını test ettiğim bu program kurulurken hata vermemesine karşın, çalıştırdığımda küçük bir siyah (dos ekranı) çıktıktan sonra java ile ilgili bir hata verdi. Bende UYAP için kurmak zorunda olduğumuz eski sürümü bilgisayardan kaldırdım ve Javanın özellikle 64 bitlik Win_7 nin çıkardığı dosyayı kurdum ve doküman editörü sorunsuz çalıştı. JAVANIN BU SÜRÜMÜ: Java(TM) 6 Update 17 (64 Bit) dosyası. Ve şuradan indirebilirsiniz:
http://javadl.sun.com/webapps/downlo...BundleId=35687
Açıklama burda:
http://java.com/tr/download/manual.jsp
ve bu da diğer açıklama:
http://java.com/tr/download/faq/java_win64bit.xml

2- E-İMZA İÇİN KART OKUYUCU DRİVER SORUNU: Diğer bir sorun da e-güvenden aldığım e-imza ile ilgili. Beraberinde gelen cd de kurulumun nasıl yapılacağı anlatılıyor zaten. Burda önce GENIE programı kuruluyor. Bunda bir sorun çıkmıyor. Ancak sonradan akıllı kart USB okuyucu sürücü olan ACR38T model (üzerinde yazıyor, bana gelen böyleydi) sürücüyü yüklediğimde hata verdi ve yüklenemedi. Bu ACR38T nin Win_7 64 Bitlik yeni driverini şurdan (orjinal üreticisinin sitesi) indirebilirsiniz:

Ancak bunu kurduktan sonra da kart okuyucuyu USB ye takınca windows sürücüler yükleniyor diyor ve 3 tane dosyadan 2 si yüklendi diyor bir tanesinde yüklenmedi diyor ve aygıt sürücüsünde akıllı kart ın yanında soru işareti var. Ancak bu haliyle taktığımda usb kart okuyucusunun yeşil ışığının yanıp söndüğünü görünce deneme yaptım ve hiç bir sorun yaşamadan e-imzam ile UYAP a girdim.

3- AYrıca diğer yerlerde win 7 nin özellikle 64 bitinin tüm sürücüleri kendiliğinden bulduğu vs.. ile ilgili bazı yazılar yazılmış. Ben buna katılmıyorum. Tamam güzel bir işletim sistemi. Ama ÖZELLİKLE ESKİ YAZICILARIN driverini bulamıyor ve kullanamıyorsunuz. Bende HP 1010 laserjet yazıcı vardı 2 tane. Maalesef HP win 7 nin her iki sürümü içinde driver desteği vermiyor. Yine bende HP nin P1005 yazıcısı vardı bunu kurabildim neyseki. Ayrıca 64 bit ile 32 bit arasındaki temel fark şu: 32 bitlik işletim sistemi RAM ı yani hafızayı 4 GB sınırına kadar adresliyebiliyor. 64 bitte ise bu sınır yok ve çok daha fazla bellek adresliyebiliyor. Yani bilgisayarınızın RAM ı zaten 3-4 GB dan yüksek değilse 64 bite geçmeye gerek yok. Bir de son olarak şunu söyleyeyim: Ben windows xp kullanıyordum. AYnı bilgisayarıma (taşınabilir) win 7 yükledim. Hızında çok olumlu gelişme oldu ve çok memnun kaldım (32 bitlik kurmuştum ve 2 GB RAM' ı vardı). Sorunu olan arkadaşlara yaşadıklarımı paylaşmak istedim. Hoşçakalın.