Mesajı Okuyun
Old 31-07-2007, 19:12   #8
Av.Suat Ergin

Buna benzer bir konuyu THS'de tartışmış ve oraya bir içtihat aktarmıştım(Dejavu da olabilir). Aradım, bulamadım.

Ancak elimde Hakim Nazif Kaçak'a ait İçtihatlarla Bono(2001 Baskısı) isimli bir kitap var.Sayfa 38 de bir karardan alıntı bulunmaktadır.Ben soruyla ilişkili olabileceği düşüncesiyle aynen aktarıyorum. "Diğer borçlular R.K. ve A.A. hakkında yapılan incelemede; bu iki borçlu bakımından 'senedin tanzim edildiği yer' mevcuttur. Açıkça bu konuda sarahat bulunmadığı takdirde, 'senedin tanzim edildiği yer' tanzim edenin ikametgah adresi sayılır.Tanzim edildiği yer gösterilmeyen bir bono, tanzim edenin ad ve soyadı yazılı yerde tanzim edilmiş sayılır.TTK'nun 688-689 uncu maddeleri hükümleri nazara alınmaksızın, bu iki borçlu hakkında dahi takibin iptaline karar verilmesi isabetsizdir." 12 HD.20.03.1986-9465/3059

Kararı kitapta yazdığı gibi aktardım. Ancak konuya uyup uymadığını anlamak için tamamını ele geçirmek lazım.Kazancı'dan bulamadım. Diğer içtihat programlarında varsa ve bir arkadaşımız buraya yazarsa Sayın Dikici'den yıldızlı bir teşekkür hak edeceklerdir.

Saygılarımla