Mesajı Okuyun
Old 15-10-2006, 13:44   #22
Av.Ayşe

Nobel ödülü almış bir yazarımız var artık ama toplumumuzda ikiye bölünmüşlük havası var.Bir kesim Orhan Pamuk’un almış olduğu ödülü sevinçle karşılarken,Nobel’in ne kadar büyük bir ödül olduğundan bahsederken;bir kesim Orhan Pamuk’a verilen bu ödülün samimiyetinden ve bu ödülün sırf edebi kariyeri nedeniyle verildiğinden kuşku duymaktadır. Tıpkı benim gibi.Bundan birkaç yıl önce Orhan Pamuk’un Nobel ödülü için adının geçtiği ilk dönemlerde adını tüm dünyaya duyurmuş bir yazarın önce kendi ülkesinde çok iyi okunup anlaşılması gerektiğini düşündüğüm için kitaptan hiç hoşlanmama rağmen minnet duygusuyla Yeni Hayat’ı sonunu getirebilmek için büyük çaba harcayarak okudum.Aynı çabayı Kar için de harcadım ama maalesef Kar hayatımda yarıda bıraktığım ilk ve tek kitap olarak kaldı.

Bu görüş ayrımını burada yazılanlarda da görüyoruz.

Ülkenin aydını ülkeyi eleştirir ve toplumun geneliyle aynı düşünmek zorunda değildir deniyor.Elbette ki aydın sıfatını taşınan kişiler toplumun geneliyle aynı düşünmeyecek,toplumun bir adım ilerisinde olacak ve yol gösterici olacaktır.Bu noktada bence “aydın” sıfatını kimlere verebileceğimiz önemlidir:
Nedir aydın olmak?

Kimler bu ülkenin aydınları’dır?

Benim aklıma Aydın denince ilk olarak Uğur Mumcu,Ahmet Taner Kışlalı geliyor.
Eğer aydın olmanın ölçütü okumuş olmak ve sadece eleştirmek ise bu ülke birçok aydın’ı barındırmaktadır Oysa aydın olmak sorumluluk bilinciyle hareket etmeyi gerektirir.Aydın kişi kendi çıkarlarını ön planda tutmayan kişidir.Bu nedenle de "aydın" sıfatını hak edebilecek çok az kişi vardır.Eleştirdiğiniz şeyin alternatifi göstermelisiniz.Eleştirirken inandırıcı nedenler sunmalısınız ki samimiyetinizden kuşku edilmesin.Orhan Pamuk’un söylemiş olduğu sözleri düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendiremiyorum.Herhangi bilimsel belgeye dayanmamıştır.Bu noktada kişisel çıkarı için hareket ettiğini düşünmeden edemiyorum.Tıpkı bir satranç tahtasında gibi hareket etmiş; doğru zamanda ve doğru mekanda doğru sözleri söylemiştir.Ününe ün katmıştır.

Şimdi tüm bunlardan arındırılması gereken bir gerçek var ki;Nobel ödülü önemli bir ödüldür.Türkçe yazan bir yazara verilmiştir.Bu ülkemiz edebiyatı açısından dışa açılmayı sağlayabilir bence.Uluslarası standartta çok yazarımız var.Onlar da dikkatleri üzerine çekebilir belki.Bu nedenle ödülü küçümsemek haksızlık olur.Ama gönül isterdi ki;bu ödülü Orhan Pamuk taviz vermeden sırf edebiyatıyla alabilseydi ve yine gönül isterdi ki bugün Nobel’i verenlerin de Orhan Pamuk’un da samimiyetinden kuşku duyuyor olmasaydım.
Saygılarımla.