Mesajı Okuyun
Old 19-09-2019, 13:38   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için

Merhaba sayın meslektaşım,

Alıntı:
…Müvekkil bu karara karşı iptal davası açmak istiyor. Ancak blok yöneticisi olumlu oy kullandığı için dava hakkı var mıdır yoksa usulden reddedilir mi dava?

1.SORU:
Blok Genel Kurulu’nda alınmış olan kararlar ve müvekkilinizin bu kararlara itiraz edip etmediği?
(HAKİMİN MÜDAHALESİ – KMK.m.33 kapsamında)

2.
Blok ve Site Yönetim planı hükümleri?

KMK
1.YARGITAY:
“Kat Mülkiyeti Kanununun 29. maddesinin 2. fıkrası; "Önemli bir sebebin çıkması halinde, yöneticinin veya denetçinin veya kat maliklerinden üçte birinin istemi üzerine ve toplantı için istenilen tarihten en az onbeş gün önce bütün kat maliklerine imzalattırılacak bir çağrı veya bir taahhütlü mektupla, toplantı sebebi de bildirilmek şartıyla, kat malikleri kurulu her zaman toplanabilir." hükmünü amir olup,
incelenen dosya kapsamına ve
ana taşınmaza ait yönetim planının 19. maddesine göre; iptali istenen toplantıların olağanüstü toplantılar oldukları anlaşılmakla; mahkemece olağanüstü toplantılar için öngörülen süreye, şekil şartlarına ve diğer usullere uyulup uyulmadığı konusunda inceleme yapılması ve oluşacak sonuca göre bir karar verilmesi gerekir…”
20. HD. E. 2017/2339, K. 2018/7963, T. 6.12.2018
http://www.kazanci.com/kho2/ibb/files/dsp.php?fn=20hd-2017-2339.htm&kw=`Site+temsilciler+kurulu`#fm

2. YÖNETİM: KMK.m.69

3. ORTAK GİDERLERE KATILMA: KMK.m.72

4. Yönetici, kat maliklerine karşı aynen bir vekil gibi sorumludur. -KMK.m.38

Saygılar