Mesajı Okuyun
Old 10-10-2011, 16:03   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan HUKUKDOKTORU
Merhaba,

Bir site konut yapı kooperatifi konutları inşa edip teslim ettikten ve kooperatifi tasfiye edip ortaklara tapuları verdikten bir kaç yıl sonra, bazı ortakların isteği ile toplu yapı yönetimine geçmek istemektedir. Kooperatif sicilden terkin edilmiştir.

İşte böyle bir durumda KMK.'nun "Toplu Yapılara İlişkin Özel Hükümler"inin (m.66-74) uygulanması mümkün müdür? Buna hangi çoğunlukla karar verilebilir? 4/5 çoğunluk burada geçerli midir? Azınlıkta kalanlar ne yapabilirler?

Bunları merak ediyorum.

Kat irtifakı ile soruma yanıt vermediğinize göre, kurulduğunu varsayıyorum.

Öncelikle şu geçiçi madde uygulanacaktır.

Alıntı:

GEÇİCİ MADDE 2 - (Ek : 5912 - 23.6.2009 / m.5) Bu Kanunun yürürlük tarihinden önce kurulan toplu yapılara ait yönetim planlarının, bu Kanun hükümlerine uyarlanması amacıyla yapılacak ilk değişiklik için mevcut kat malikleri kurulunun salt çoğunluğu yeterlidir. Mevcut toplu yapı yönetimleri, değiştirilen yönetim planına göre yeni yöneticiler seçilinceye kadar geçici yönetim olarak görevini sürdürür. Toplu yapı yöneticisi seçimi, en geç yönetim planının değiştirilmesini takip eden üç ay içinde yapılır.

Daha sonra ise, sözünü ettiğiniz maddeler uygulanacaktır. Alınan karara tüm malikler uymak zorundadır. Kaldı ki, bu hepsinin yararınadır. Birden fazla parsel varsa, ortak yer de olmalıdır. Aksi takdirde ortak yerlerle ilgili çıkan ihtilaflarda KMK uygulanamaz.