Mesajı Okuyun
Old 07-03-2007, 18:49   #5
Vedat74

Sn. Av.Barış;

Öncelikle belirteyim ki ceza mahkemeleri görevsizlik kararı üzerine dosyayı görevli mahkemeye zaten re' sen gönderiyorlar. Bu sebeple sizin bir başvuru yapmanıza normalde gerek yoktur. Ancak "istem üzerine dosyanın .... gönderilmesi" tabirini mesajınızda görünce biraz şüphelendim. Acaba konu tazminat olduğu için uygulama farklı mıdır, bilmiyorum. Belki de kamu davası olmadığından talep aranıyor olabilir. Kimse alacağını almaya zorlanamayacağından dolayı belki de talep şarttır. O sebeple bence aylarca gelir mi gelmez mi diyerek tebligatla yeni duruşma günü bekleyeceğinize, görevsizlik kararı veren mahkemeye giderek yapılması gerekenin ne olduğunu sormalısınız. Eğer gerekiyorsa dosyaya bir dilekçeyle dosyanın görevli mahkemeye gönderilmesini talep edersiniz işiniz çözülür.

Benim asıl anlayamadığım ise; 466 s.y. da görevli mahkeme olarak ikametgah adresindeki ağır ceza mahkemesi gösteriliyor. Peki yasada hüküm böyleyken ağır ceza mahkemesi neden görevsizlik kararı verdi? Yoksa uygulamada bu maksatla açılan davalara farklı bir mahkeme mi bakıyor. Durumu biliyorsanız ve beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

Saygılarımla...