Mesajı Okuyun
Old 13-09-2006, 16:27   #2
aeyesilkaya

Alıntı:
Yazan ibreti
D sitesinin yönetimini A, B, C oluşturuyor.

Yönetimi oluşturan A, B ve C aleyhine "kendi yönetim dönemlerinde yetkisiz ve asılsız harçamalarda bulundukları, bu harcamaları tazmin etmek durumunda oldukları.." iddiası ile dava açılıyor.

Avukat olan A aynı zamanda site yönetiminde ve A, B, C aleyhine açılan davada davalı konumunda..

Açılan davada davalı olan A, aynı davada davalı olan B ve C'nin avukatlığını üstlenebilir mi?
----
Bu davada Avukatlık Yasası uyarınca meslek kurallarını yasanın bir parçası olduğu ve mahkemeleri de bağlayacağı, bu hali ile meslektaşımızın kendisini taraf olduğu davada avukatlık sıfatından kaynaklana yetkileri kullanamayacağı, somut davada vakalet alma ehliyetinin olmadığı.. yönünde usuli itirazda bulundum...

Saygılarımla..

İtirazınızın yerinde olduğunu düşünüyorum. Davalı avukat A, davanın avukat aracılığıyla takip edilmesinin daha yararlı olacağı kanısında ise, diğer davalılar B ve C'nin kendilerine vekil atamaları gerekir. Aksi halde, duruşma anında avukat sıfatıyla giymesi gereken cübbe bile sorun olur. Avukat, duruşma anında davalı ya da davacı asıl olarak cübbe giyemeyeceğine göre... Öte yandan, B ve C ile aralarında çıkar çatışması da ortaya çıkabileceği göz ardı edilmemek gerekir.

Aynı davada, kendisi ile aynı tarafta, aynı sıfatı taşıyanların vekilliğini üstlenen avukatın bu davranışı meslek kuralları ile bağdaşmaz, etik de olamaz.