Mesajı Okuyun
Old 29-09-2009, 23:04   #9
Av.Nevra Öksüz

Sayın eser_29,
Mahkeme dosyasında Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinin bir örneği vardır ve öncelikle bu sözleşmeden bir örnek alıp incelemenizi öneririm.
KKİS tefrik var demektesiniz lakin “sanırım” anlatamadım; tefrikten kastım DAİRE NUMARALARI İLE belirtme durumu var mı idi; ki anladığım kadarıyla yok. Sadece 1 daire; 2 daire v.s. şeklinde belirleme var. Oysa ki müvekkiliniz (X) e (M) tarafından vaat edilen daire tefrik edilmiş durumda (blok ve daire numarasıyla). (M) ye karşı tapu iptal-tescil, olmazsa ödenen bedelin iadesi için dava açabilirsiniz (vaad sözleşmesi konusu konut ise Tüketici Mahkemesinde ikame edeceksiniz); veya (X) in elindeki senet için ilamsız takip başlatıp (X) in ödediği parayı geri alabilirsiniz. Davanızda şayet (M), müvekkilinize sattığı daireyi inşaat seviyesine göre satış yetkisi olduğu aşamada ise (X) e vaad edilen dairenin tapu iptal tescili mümkündür; ki burada örn: inşaat seviyesine göre (M) bir daire daha satımına hak kazandı ise (X) dairesinin tapu iptal-tescilini yaptırabilir ve (M) nin eksik işlerini tamamlamak gibi bir yükümü de olmaz (çünkü –M- den aldığı daire –M- nin satım yetkisi doğmuş olan dairedir); lakin –M- nin satım yetkisi henüz doğmamışsa o zaman Mahkemede tapu iptal-tescil için –M- nin eksik bıraktığı kısımların bedelini Mahkeme veznesine depo etmeniz istenecektir ki zannımca bu müvekkilinizin işine gelmez. 3.kişilerle (M) nin muvazaalı işlem yapmasına gelince öncelikle belirtmek isterim ki müvekkiliniz (X), kendisine satımı vaad edilen daire hakkında tapuya şerh verdirebilirdi.
(T) ile (M) arasında gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi (gmsvs) varsa ve bu satımı vaat edilen daire ile müvekkiliniz (X) in dairesi aynı daireler ise satım vaadi sözleşmelerinin tarihine bakılır; önce olan tapu iptal tescili, sonra olan ödediği parayı ister.
Tüketici Mahkemesinde ikame edilen davanın itirazın iptali davası olduğunu söylemişseniz de anlatımınıza göre (T), (a)rsa sahiplerini tapu tesciline zorlamakta??? Zannımca dosya hakkındaki bilginiz müvekkilinizin anlatımı ile sınırlı???
Dosyaları inceleyip durumu netleştirmeniz halinde alacağınız cevaplar sizin için daha verimli ve doyurucu olacaktır (diye düşünüyorum )
Saygılarımla...