Mesajı Okuyun
Old 07-10-2010, 15:16   #1
AV.SEDAT

Varsayılan Kamulaştırma Hukuku - Objektif Unsur

Müvekkilin duble yol genişletmesi nedeniyle el atılan sıra parselleri için el atma nedeniyle bedel davası (ve el atma tarihinden itibaren ecrimisil tabi) davaları açtım.

Keşfe gittik ve rapor geldi; taşınmazların Ankara yoluna cepheli olması nedeni ile objektif unsur uygulanmış, ama oranı %10! Bizim %100 - %150 gibi bir beklentimiz vardı şok olduk açıkçası..

Raporda sulu arazide 3 yılın birini buğday ekmekten tutun, ilçe tarım yazısına rağmen hiç çift ürün hesaplamamaya kadar birkaç hata daha var; onları bir şekilde bertaraf edeceğiz umarım, ama bu %10 meselesi konusunda tıkandık.

Daha önce İstanbul yolu olup da %100 artış verilen raporlar görmüştüm. ama yargıtay denetimli kararlar değiller. Programlarda şehirlerarası yol olması nedeniyle artış aradım, en fazla %25 buldum... Birkaç tane %150 - 200 buldum ama onlarda da temyiz konusu objektif unsurun ne olduğu değil, o yüzden bu konunun detayı yok.

Meslektaşlarımız içinde, elinde; sadece taşınmazın şehirlerarası yola cepheli olması ve il-ilçe merkezine yakınlığı nedeniyle %50 den fazla (hiç olmadı +25 de olur aslında ) objektif unsur artışı verilen ve yargıtay denetiminden geçmiş mahkeme kararı, ya da bu hususun tartışıldığı yargıtay kararı olan var mıdır? varsa çok makbule geçecek benim için...

Not: taşınmazlar tarla vasfındadır...