Mesajı Okuyun
Old 18-12-2010, 20:17   #30
Admin

Sayın Şenoğlu,
Alıntı:
Yazan Dr. Fuat Şenoğlu
bu konuda ÖSYM gibi kurumlar ve gerekirse gelecekte bu konularda sorun olmaması için TBMM nezdinde girişimde bulunmak gerekir. Yoksa bilinçsiz ve geçici olarak o konumda bulunan ve de bilgisi olmadığı için tereddüt eden görevlilerle cebelleşmek doğru olmadığı gibi, çoğu zaman da sonuç vermez ve sıkıntılara yol açabilir.
TBMM nezdinde nasıl bir girişimde bulunabilir ve TBMM ne yapabilir? Onlar zaten yapacağını yapmış yasa çıkarmış. Gösterilen tepki yasayı uygulamayan yürütmeye karşı ve "bilinçsiz görevliler" dediğiniz de, İdare Hukuku anlamında yürütmenin temsilcileri.

Aramızda hiç kimsenin hukuka aykırı bir tepki verilmesini talep ettiğini de düşünmüyorum, burada hiç kimse "sınavı yaptırmayın", "oturma eylemi yapın", "görevlilere direnin" vs demedi. Bir kimsenin kendisine kanunlarca verilmiş bir hakkı yürütmeden "talep etmesi" ve bu verilmiyorsa gerekli yasal yollara başvurabilmesi için "bu konuda resmi bir tutanak tutulmasını" istemesini ben kendi adıma "güç yarıştırma" olarak nitelendirmeyi mümkün görmüyorum.

Farazi senaryo üzerinden konuşalım: Eğer hakimler adliyeye girerken polisler çantalarındaki evraklar üzerinde arama yapmayı alışkanlık haline getirseydi ve bunun üzerine TBMM de ÖZEL bir yasa çıkarıp, "hakimlerin adliye girişlerinde çantaları aranamaz" diye bir hüküm getirseydi. Yarın siz Adliyeye girerken polisler yasaya rağmen çantanızı açın dediğinde, "Yasa var, benim çantamı arayamazsınız, ille arayacağım derseniz de buyrun ama o zaman bununla ilgili tutanak tutacaksınız, çünkü yasal işlem yapacağım" mı derdiniz yoksa görevliler "bilinçsiz" hiç ses etmeyeyim arasınlar, ben bir ara TBMM'ye başvururum mu derdiniz?