Mesajı Okuyun
Old 06-12-2017, 10:47   #4
baharzeynep

Alıntı:
Yazan CHERİİ
Sayın Meslektaşım,
Bahsi geçen davayı belirsiz alacak davası olarak açtık ve kazandık.Staj sürelerini de göz önünde bulundurarak dava değerini sembolik bir rakam (100,00 TL) girdik.Mesleki Eğitim Kanunu'nun 25. maddesine dayanarak talepte bulunmalısnız.

Madde 25 – Aday çırak, çırak ve işletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere ödenecek ücret ve bu ücretlerdeki artışlar; aday çırak veya çırağın velisi veya vasisi veya kişi reşit ise kendisi; öğrenciler için okul müdürlüğü ile işyeri sahibi arasında Bakanlıkça belirlenen esaslara göre düzenlenecek sözleşme ile tespit edilir. (Değişik son cümle: 13/2/2011-6111/64 md.) Ancak, işletmelerde meslek eğitimi gören örgün eğitim öğrencilerine, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30’undan aşağı ücret ödenemez.

Merhabalar sevgili meslektaşım, ben de staj ücret alacağına ilişkin dava hazırlık aşamasındayım ama henüz netleştiremediğim bazı hususlar var. Siz de daha öncesinden böylesi bir dava açtığınız için sormak istedim. Yanıtlarsanız çok memnun olurum.

7 hemşirelik öğrencisi için Sağlık Bakanlığı'na dava açacağım. Öğrencilerin her biri ayrı şehirde. Bir öğrenci lise 3 te a hastanesinde yaz dönemi stajını b hastanesinde diğer yaz dönemini c hastanesinde yapmış. Bu yedi öğrenci için de durum böyle. Davaları ayrı ayrı değil de seri dava şeklinde açabilir miyim? Bir diğer husus öğrencilerden biri bir dönem stajını özel hastanede yapmış bu durumda da yine dava sağlık bakanlığına mı açılır yoksa özel hastane mi davalı olarak gösterilmeli?