Mesajı Okuyun
Old 04-06-2008, 21:42   #1
meyi14

Varsayılan evlatlık sözleşmesinin iptali

merhabalar,ben Türk Hukuk Sitesine yeni üye oldum ve bu sitenin bilgi paylaşımı açısından önemli olduğuna inanıyorum. Evlatlık sözleşmesinin iptali ile ilgili bir araştırma yapıyorum ve yaptığım araştırmalarda pek yol kat ettiğim söylemenez.Zor bir dava olay; eşler kocanın ablasına müşterek çocuğu eski Medeni Kanunun yürülükte olduğu dönemde evlatlık veriyorlar. Eşler çalışmıyor,evlat edinenin sağlık güvencesinden yararlanmak amaçlı bu işlem yapılıyor. evlatlık alan evlatlık veren ve evlatlık aynı evde oturuyorlar.ailenin geçimin evlat edinen sağlıyor.Evlilik birliği devam ederken bir porblem yok.Ancak eşler anlaşmalı olarak boşanma kararı alıyorlar ve problem başlıyor.velayet babada zira evlatlık sözleşmesi nüfusta görünmyor ve kayıtlarda işli değil.Baba temyiz ediyor velayet ile ilgili ve yargıtay bozuyor kararı anneye evlatlık sözleşmesi gerekçe göstererek çocuk gösterilmişor,şahsi ilişki teminine ilişkin karadan sarrfınazar ediyor mahkeme anne bu sözleşmenin iptali yönünde bir dava açmak üzere tarafıma müracaat etti. Mestektaşlarınıda bu yönde görüşlerine baş vurma ihtiyacı hissettim.
Bu davada başarılı olamazsam En son aşamada şahsi ilişki temini talepli bir dava açmak istiyorum tabi devam eden velayete ilişkin dava neticelendiğinde Bu konuda bilgilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.Saygılarımla