Mesajı Okuyun
Old 04-11-2006, 13:04   #4
avant

Varsayılan Doğruya Doğru

Sevgili Meslektaşım,Sevgili HOCAM
Çok güzel bir konuya değinmişsiniz.Ama bu durumu bence bağlı bulunduğunuz baro yönetimine,bir karar alınması ve bu kararın da TBB'ye ivedi şekilde gönderilmesi yönünde talepte bulunmanız ve hatta bölge barolarının da katılımı ile bu konunun tartışılmasını sağlamanız daha verimli olacaktır düşüncesindeyim.

Şahsen ben bu durumu,Muğla Barosunun önderliğinde yakında yapılacak olan bölge baroları toplantısında dile getireceğim.

Bunun yanında ve bana göre en önemli meslek sorunumuz,emekli olduktan sonraki ekonomik ve sosyal haklarımızdır.

Bu konuyu tartışmaya açmak ve kısa zamanda TBB'yi harekete geçirecek tedbirleri ve kararları kendi barolarımızda aldırmamız gerekir diye düşünüyorum.

Hemen örnek vereyim.Bir avukat emekli olduğunda ne kadar YTL emekli maaşı alır?Cevap en fazla 550-600 YTL
Peki,bir emekli hakim ve savcı ne kadar YTL emekli maaşı alır?Cevap en az 2.750-3000YTL

Biz de yargının kurucu unsuruyuz.Biz niye almayalım?Ha bunu söylerken,ille de devlet babamız bize de versin demiyorum.Ama biliyosunuz ki artık TBB kaynakları arttı.En basitinden TBB pul paraları...

Ama hepsinden önemlisi,bu konuda kafa yormamız ve ilgili ve yetkililerin de kafalarını yordurmamız.Çözümü bi şekilde buluruz.Mesele karar vermek ve uygulamak..

Mesela,TBB pul paralarını miktarını arttırıp,emeklilik fonunda birikmesini sağlamak ve her kayıtlı avukatın payına aktarmak gibi,,,mesela dava açılırken veya takip yapılırken başvuru harcına benzer,sadece avukatlı dava ve takiplerde avukatın yatırmasını zorunlu hale getirecek bir düzenleme ile bu miktarların emeklilik fonunda tutulması gibi vs.
KOLAY GELSİN DİYORUM................