Mesajı Okuyun
Old 28-01-2010, 14:28   #74
Academic

Alıntı:
Yazan av.bengü bulut
Avukatlar öğretmenlik yapmaz çünkü,avukatlık her zaman eğitimcilikten daha kazançlıdır.Ben sadece teorik olarak yapabilir ve buna engel yoktur diyorum,sayın academic de durumu böyle değerlendirmeli bence

Sayın Bulut, madem ki öğretmenlikten daha kazançlıdır o zaman avukat meslektaşlarınız neden böyle bir öneri getirme gereği duymuş olabilirler buyrun siz açıklamasını yapınız..

Bir diğer konu da şudur: Teorik olarak da eğitimini almamış hiç kimse ÖĞRETMENLİK YAPAMAZ. Eğer eğitimini almadan avukatlık yapılıabilir derseniz o zaman peki derim..

Sonuçta bahsettiklerimiz birer meslek dalıdır ve her birinin birer uzmanlık alanı söz konusudur. Ben de avukatlğa mı başlasam acaba? Malum herkes her mesleği yapabiliyorsa demek ki yollar herkese açık olmalı)

Bence bu konuda gerektiği kadar yazdım ancak bakış açıları değişmediği sürece ne yazarsanız yazın karşınızdakinin anlamak istediği kadarını karşınızdakine aktarabilirsiniz.

Sonsöz olarak şunu belirtmel isterim: Çocuğunuz için öğretmen aradığınızda nerden mezun olmasını istersiniz? Alanında yetişmiş bir öğretmen mi yoksa farklı alanlarda yetişmiş ve öğretmen olarak atanmış biri mi? Çocuğunuza uygun yaklaşımı bilen psikolojik anlamda nasıl erişebileceğini bilen ve meslek değeri olarak da mesleğini benimsemiş birini mi yoksa bu mesleği sırf basamak olsun ona harçlığını kazandıracak bir iş gibi bakan birini mi??

Bence buna vereceğiniz cevaplar kendi vicdanınızda kimin hangi mesleği yapıp yapamayacağına en güzel yanıttır.

Öğretmenlik ve avukatlığın meslek değerleri bile birbirine aykırıdır. Siz bilginizi para ile paylaşırsınız ve bilgi gizlemek durumundasınız oysa bir öğretmen bilgisini paylaşmak ve yaymak için yetiştirilir. Gerçi her iki taraf da bilgisi üzerinden para kazanır ama öğretmenin bilgiyi aktarması daha çetin ve meşakkatli bir süreç gerektirir.

Neyse bu konuda söylenmesi gerekenler söylendi ve şunu da unutmadan, kimse bana hangi konuyu nasıl ele alacağım , değerlendireceğim ve nasıl düşüneceğimi de söyleyemez sayın Bengü