Mesajı Okuyun
Old 01-10-2013, 16:17   #1
hukukcu59

Varsayılan Fatura Icra Takibi,borca Ve Yetkiye Itiraz,takibin Durmasi,görevli Icra Dairesine Gönderilmesi,yenileme Emrine Itiraz Edilmemesi

Mesajıma cevap verecek herkese öncelikle teşekkür ederim.
Müvekkilim şirketin işlerini benden önce takip eden meslektaşımın 2009 yılında açmış olduğu 1500 TL bedelli fatura takibine,borçlu şirket vekili tarafından süresinde borca ve yetkiye itiraz edilmiştir.Bu aşamada iken dosya takipsizlikten düşmüştür.Müvekkil Limited Şirket yetkilileri tarafından tarafıma verilen vekaletname ile dosyayı takip etmem ve düşen takibi yenilemem istemiştir.2012 yılı aralık ayında takibi yenilerken,icra müdürlüğü daha önce değerlendirilmeyen itirazı değerlendirmiş ve takibi durdurmuştur.Bende süresi içerisinde yetkili icra müdürlüğünde gönderilmesi talebinde bulundum.Akabinde de yetkili icra hukuk mahkemesinde itirazın kaldırılması davası açtım.Fakat dosya üzerinde yapılan inceleme ile takip dayanağı fatura olduğundan ve İİK kapsamında belirtilen belgelerden olduğunun kabul edilemeyeceği gerekçesi ile açtığım dava reddedildi.Hiç duruşma yapılmadığı halde,karşı taraf vekalet ücretine hükmedildi. Bu durumda vekalet ücretine hükmedilmesi normal midir? Karar kesin karar olduğundan itiraz da edemiyorum. Borçlu vekili ise vekalet ücreti alacağına ilişkin takip başlatmış,çaresiz ödeyeceğiz.şimdi ise itirazın iptali davası açmayı düşünüyorum takip konusu fatura (irsaliyeli fatura) itirazın iptali davası açma süresinin dolmasına 1 ay kaldı.Birde yenileme emrine borçlu veya vekili tarafından itiraz edilip edilmemesinin şu durumda bir önemi varmıdır?Eski itiraz hala geçerli midir?Yoksa yeniden ödeme emrine itiraz edilmeli miydi?Takip ilk açıldığında benden önce dosyayı takip eden meslektaşım dosyada hiçbir işlem yapmamış.Benim yapabileceklerim başka nelerdir?Tecrübeli meslektaşlarımın bu konudaki düşünce ve önerilerini bekliyorum...