Mesajı Okuyun
Old 05-01-2007, 18:09   #10
Av.Elvan Akkaya

Varsayılan ŞiDDET ŞiDDETİ DOĞURUYOR ÇÖZÜM NE?

Psikiyatrist Prof. Dr. Sedat Özkan ;
"Genellikle çocukken kötü muameleye maruz kalan çocuk yetişkinlik çağında şiddet uygulamaya yatkın oluyor. Özellikle doğrudan fiziksel şiddetten farklı olarak kendi yetişkin olmadan bedensel bütünlüğe yönelik taciz içeren muameleye maruz kalan çocuğun, hem psikolojisi hem de cinsel kimliği örselenecektir. Bu nedenle çocuğun daha sonra şiddet içerecek şekilde taciz ve tecavüze yönelme riski potansiyel olarak vardır. Dünyada araştırmalar bedensel gelişimi süren çocuklarda bu tür taciz olaylarının en fazla çocuk esirgeme yuvalarında ve yatılı okullarda olduğunu gösteriyor."

insanlık ayıbı taciz ve tecavüz haberleri hepimizi cinayet haberlerinden bile daha çok etkiler.peki bütün dünyanın en büyük sorunu olan bu durumu en azından kendi ülkemizde azaltmak hatta bitirmek için neler yapılabilir?

eğitim yeterli midir? bu durum sadece çevresel etmenlerden mi kaynaklanır , yoksa kalıtsal bir yönü de var mıdır? yani cinsel sapkınlıklar yapmış bir anne ya da babanın çocuklarında da ileride bu eğilim görülebilir mi?

bu konuda öncelikle sayın doktorlarımızı ve tabi ki site üyeleri ve ziyaretçilerini yorum yapmaya davet ediyorum.sizce çözüme giden yolda ilk adım nedir?