Mesajı Okuyun
Old 20-06-2007, 14:52   #40
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Zeynel,

Hakim ve savcıların memur oldukları doğrudur. Devletten maaş aldıkları da doğrudur. Memurluk son derece de güzel bir meslek. Avukat esnaf değildir. Ama esnaflık da kötü ya da ayıplanacak bir meslek değil.

Kaldı ki iştigal ettiğimiz mesleklerin paydalarının ne olduğunun önemli olmadığını düşünüyorum. Yanı sıra sizin bakışınızın da gerçekte ne kadar objektif olduğunu biliyorum.

Adalet sarayları hakim,savcı ile sair adliye personelinin mesleklerini icra ettikleri daimi alan. Konuya türlü açılardan yaklaşmak mümkün.

Öncelikle aynı yolda yürüyor ama aynı mekanda daimi çalışmıyoruz. Duruşmalarımız ve sair işlerimiz bitince ofislerimize dönüyoruz.

Ben kapı meselesini önemsemeyenlerdenim doğrusu. Yaptığım işle ve nasıl yapmam gerektiğiyle ilgilenirim. Kararı veren konumunda olanların "güvenlik" nedeniyle ayrı bir kapıdan makamlarına gitmelerini de rahatsız edici bulmuyorum. Ama girdiğim mekanda güvenliğin kendi açımdan da sağlanmış olduğundan da emin olmak isterim. Zira, istatistiki bir çalışma var mı bilmiyorum ama niza çözmek için var olup da, yeni türlü nizaya en çok gebe mekanlardan birisi adliyeler olsa gerektir.

Toplumun kimi, niye ve ne şekilde önemsediği çok da önemli değil (38 no.lu mesaja yanıttır). Konu önemsenmek , meslekler arası itibar yarışı yapmak da değil. (Üstelik itibar edilen bizatihi meslek kavramı da değildir, bir makamın saygınlığı, göreceli olarak mesleği icra edenin davranışlarıyla yok da edilebilir.) Bizler kendi aramızda tartışırsak, polemiğe boğulursak yalnızca kendimizi rahatsız ederiz. Yeterince genel derdimiz varken, koltuk sevdasına benzer kapı polemiği beni eni konu rahatsız etmeye başladı.

Saygılarımla...