Mesajı Okuyun
Old 26-12-2006, 09:44   #25
Av.Duygu Keleş

Stajım bittiği andan ititbaren kullandığımız tabirle "bağımlı avukat" olarak görev yaptım ve hali hazırda mesleğimi bu şekilde ifa etmekteyim.
Bundan bir yıl kadar önce "işçi avukat"başlıklı bir makale okumuştum ve nedense tam olarak da beni anlatmaktaydı
İşçi avukatın,
1.kendine ait bir bürosu
2.vergi mükellefiyeti,
3.adına çıkarılan vekaleti ile takip ettiği dosyası,
4.mesleki sigortası v.s.
yoktur.SSK ya asgari ücret tarifesinden ödenen bir sigortası,tevkil ile takip ettiği dosyaları ve maalesef asgari ücrete denk bir maaşı bulunmaktadır.Çalıştığı ve bağlı bulunduğu avukatın hertürlü işini(icra,hukuk ve ceza davaları,hatta adliyedeki getir-götür işlerini dahi yapmaktadır.Üstelik yaptığı işlerin başarısı çalıştığı avukata,başarısızlığı ise bizzat kendisine yüklenmektedir ve hiç bir dosyada şahsi fikri ile haraket edememekte,tam tersi attığı her adımda hesap vermek zorundadır.Ben bunu en ağır şartlarla yaşadım.Hatta şu çizdiğim tablo benim açımdan fazlasıyla da iyimser.
Ancak son 10 aydır kurum nezdinde bağımlı olarak çalışmaktayım ve buyaşadığım tecrübe şunu bana öğretti ki "bağımlı avukat"lık 2 türlü.Şuan da dosyalar benim adıma vekaletlendiriliyor ve benim adım ve benim imzam oluyor yaptığım işlerde.Karar organı ve dosyanın seyrini belirleyen yine benim.Yaptığım işlerle ilgili hesap veriyorum yalnız benim belirlediğim periyodlarda ve yazılı rapor şeklinde oluyor ve denetlenmiyorum.Evet maaşlı ve yine ssk ya bağlı sigortalı olarak çalışıyorum ama en azından yaptığım işin karşılığını alıyorum.Takdir görüyor,başarı ve başarısızlıklarımı üstlenebiliyorum.
Ayrıca kendi açımdan belirtmek istiyorum:Genç ve tecrübesiz bir avukat olduğum için mesleğimde geçirdiğim 2 yıl boyunca bağımlı avukat olarak çalışmayı tercih ettim ve tercihlerimde de yanılmadım.Eğer büro açmış olsa idim hem mesleki,hem maddi hemde manevi açıdan zorlanacaktım.
Bence bağımlı avukatlık konusundaki sorunlar yalnızca "bağımlı"olduğumuzdan kaynaklanmamaktadır.Asıl önemli olan bağlı olduğumuz kişi,kurum yahut şirketten,tarafımıza verilen yetkilerden(ki kanunda yetkilerimiz açıkca belirtilmişse de bunları ne kadar uygulayabilirliğimizden bahsediyorum)ve bu yetkileri kullanabilirliğimizden kaynaklanmaktadır.
SAygılarımla...