Mesajı Okuyun
Old 12-07-2006, 19:05   #42
NİLGÜN SEYMEN

Karar Akşam haberleri!..

Akşam haberlerinde izlediğim görüntülerle pekiştirilmiş haberler ,
Konya'da alkollü bir vatandaşa yapılan davranış,halk ile yasaların ne denli uzaklaşmaya başladığını hissettirdi.

Suçtan önce kabahate meğili engelle bazında ele alınan tedbir mahiyetindeki
kontroller,
meşrutiyet dönemini anımsattı bana.Padişah fermanları çıkarılarak insanların zindanlara atılmasına yakın bir çağrışım..!
Acaba binlerce adım attık derken,millerce geriye mi dönüşüm yaptık diye korkuyle irkildim,ve gözleri acı içinde kıvranan bir insanın karga tulumba olay mahallinden sürüklenişini acı ile izledim..
Belki ADI KONYA olduğu için ,yaptırımların çok daha yoğun yaşandığı bir
coğrafya dedim-evliyalar kentidir diye- bir an için ,ama ilahi yönü ,kimliği ne olursa olsun,bana yaşanmaması gerekli kareler gibi göründü.

Orada yerde acı içinde bağıran,kıvrarak yatan ;benim eşim,ağabeyim, babam da olabilirdi,diye düşündüm.
Ve gerçekten gelinen noktayı ilkel ve çağdışı bularak izledim akşam haberlerini..
Demokrasi bu şekide,insan sağlığı yerlerde bu kadar gözönünde sürüklenerek korunamaz,korunmamalı.
En azından o acı ile kıvranan insana sedye ile yardım verilebilirdi,ya da yanan gözlerini elleri kelepçeli olduğu için temizleyemeyen insana su ile müdeahale edilebilirdi.

Bu ne kadar ahlaki ve insancıl bir uygulamadır,bundan endişe duydum.Elbette ki alkol hoş bir zaaf değildir,bilançosunu da asla küçümsemiyorum.

Ama <<suç öncesi kabahat mitlerinin, kaldırımlarda volta atması >>da ab.ne yaklaştığımız şu tarihlerde hiç de şık durmadı ekranda.