Mesajı Okuyun
Old 23-01-2021, 19:00   #4
Av. Kubilay YILDIRIM

Alıntı:
Yazan av.karakus
Merhabalar,
Olayınızdaki alacaklı vekilinin yaptığı talep ve işlemleri ben de çok kez yapmaktayım. Hukuki dayanağı ise şuradan geliyor; ölümle birlikte miras da otomatikman ( her ne kadar tapuda intikal yapılması gerekse de) mirasçılara geçer ve alacaklı mirasçının henüz intikal etmemiş miras payına dahi haciz koyabilir. Yanlış hatırlamıyorsam İİK 94. madde durumu açıklamaktadır.
Sizin borçlunuza müteveffa anneden mal kalıp kalmadığını görmek için de annenin taşınmazlarının sorgulanması gerekmektedir, bu nedenle borçlunun nüfus kayıt sorgusunun yapılıp annenin dosyaya 3. kişi olarak eklenip taşınmazlarının sorgulanmasında bir hukuki aykırılık bulunmadığını düşünüyorum.
Zira benim taleplerim icra müdürlüğünce ilk başlarda "3. kişilerin kişisel verilerinin gizliliğini ihlal ettiği" gerekçesiyle reddediliyordu, en az 5 ret kararına karşı şikayet yoluna gittim ve hepsinde de olumlu sonuç aldım, velhasıl icralar artık talebimi direkt kabul ediyor, kabul etmesi gerekmekte.

Sayın meslektaşım,
Şikayete ilişkin almış olduğunuz kararları ve emsal olarak sunmuş olduğunuz yargı kararlarınızı bizimle paylaşır mısınız?