Mesajı Okuyun
Old 24-06-2015, 13:45   #13
alperyldrm

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Keşidecinin savcılık ifadesi de lehinize kullanılabilir. Menfi tespit davasını hamil C'nin kötüniyetli hamil olduğu iddiasına bağlı olarak kazanacağınızı düşünüyorum.

Sayın Meslektaşım konuyu araştırırken farklı bir durum tespit ettim. Yanlış yorumlayabilirim de bilmiyorum, sizin yorumunuzu da merak ettim.

Somut olayda ibrazdan sonra ciro bulunmaktadır. Bu durumda alacağın temliki hükümleri uygulanmalıdır. Ben ibrazdan sonra ciro hep çek yazıldıktan sonra ciro diye aklımda kalmış ama önemli olan husus çekin bankaya ibraz edilmesi. Çek bankaya ibraz edildikten sonra banka kaşesini iptal etse bile, çekin ibraz edildiği hususu değişmiyor.

Yargıtay 12. Hukuk Dairesi E.2003/2036, K.2003/5776, T.20.03.2003 sy. ilamı;

"...Takip dayanağı çeklerin TTK.nun 708-726 maddeleri gereğince muhatap bankaya vekaleten "HSBC Bankası Denizli Şubesine yasal sürede ibraz edildiği görülmüştür. Hal böyle olunca takas kaşesinin iptal edilmiş olması dayanak çeklerin muhatap bankaya ibraz edilmediği sonucunu çıkarmaz..."

Somut olayda da bankanın iptal kaşesi var, dolayısıyla çekin banka ibraz edildiği sabit, iptal kaşesinden sonra yapılacak cirolar alacağın temliki hükmünde olabilir.

Ayrıca yine benim anladığım kadarıyla aşağıdaki kararda, lehdar çeki cirolayarak bankaya çeki vermiş ise, banka da daha sonra bu kaşesini iptal etmiş ise, iptal kaşesinden sonra lehdarın yeniden çeki cirolaması daha sonra hamile vermesi gerekmektedir. Bankanın iptal kaşesinden sonra doğrudan hamilin kaşesi varsa ciro zinciri kopuktur. Ben mi yanlış anladım bilmiyorum.

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi
Esas : 2010/1925
Karar : 2010/2778
Tarih : 12.03.2010

İhtiyati haciz kararına dayanak çekin Endeks Kimya San. Tic. A.Ş. tarafından İNG Bank A.Ş. Gaziosmanpaşa Şubesine takas için ibraz edildiği, Kocaeli Asliye Ticaret Mahkemesinin 2009/251 esas nosunda kayıtlı menfi tespit davasında verilen ihtiyati tedbir kararı nedeniyle, bu bankaca takas kaşesinin iptal edildiği, bundan sonra çekin Mehmet Tüzün tarafından aynı şekilde ING Bank A.Ş. Gaziosmanpaşa Şubesine takas için ibraz edildiği ve banka şubesinin tekrar takas kaşesini iptal ettiği dosyadaki çek örneğinden ve yazı CEVAPLARINDAN ANLAŞILMAKTADIR. TTK 710 maddesine göre, çekin takas odasına ibrazı ödeme için ibraz yerine geçer, Takas için ibraz edilen çekin ilgili bankaca takas kaşesinin iptalinden sonra hamil Endeks Kimya San. Tic.A.Ş. tarafından Mehmet Tüzün'e ciro edilmesi gerekirken ciro edilmeyip, hamil Mehmet Tüzün tarafından ciro edildiği, TTK 702 nci maddesi uyarınca müteselsil ve birbirine bağlı ciro olmadığı, ciro zincirinde kopukluk bulunduğu, bu nedenle ihtiyati haciz kararı alan Mehmet Tüzün'ün yetkili hamil olmadığı sabit olduğundan, çeke dayalı olarak verilen ihtiyati haciz kararının kaldırılması usul ve Yasa'ya uygun olup, hükmün bu gerekçelerle onanmasına karar vermek gerekmiştir.