Mesajı Okuyun
Old 11-06-2010, 12:15   #7
Av.Selim Balku

Alıntı:
Öneri:

1. Büroda sözlü danışma (ilk on dakika) 20,00 TL
takip eden her yarım saat için 50,00 TL

4. Her türlü dilekçe yazılması, ihbarname, ihtarname, protesto
düzenlenmesinde 50.00 TL

Tarifede bir senede bitiremeyeceğimiz işler için belirlen ücret ile bir saatte bitirebileceğimiz işler için belirlenen ücretler arasında orantısızlık var, bu sebeple tarifede gösterilen bazı işler için indirimin yapılabileceğini ya da bazı işlerin ücretinin artırılması gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda katılıyorum.

Sayın Aladağ'ın önerisine katılmadığım kısım ise "ilk on dakika" ibaresi. Avukatlık asgari danışma ücretininde bir asgari ücreti olmalı. Vatandaş benim 10 dakika mı da alsa 60 dakikamı da alsa asgari bir ücretle tarifelendirilmeli. Aksi halde verilen hizmet süre ile ilişkilendirilir ki bu çok hoş olmaz.

Çilingir dahi, kapının açılma süresine göre değil, kapının açılıp açılmamasına göre hizmetin karşılığını alıyor...

Alıntı:
Ben ticari bir davası için 10.000-TL vekalet ücreti aldığım bir müvekkilimin, kiracısına çektiğim ihtarname için ücret tahsil etmek istemiyorsam bundan Baroya ne?

Sayın Admin'e katılmıyorum;

"Avukatlık ücretinin belli bir işe hasredilmesini" düzenleyen 173. maddesi emredici hüküm ihtiva etmez. Bu sebeple bu gibi durumlarda ücret almamayı kararlaştırabilirsiniz...

Kolay Gelsin...