Mesajı Okuyun
Old 14-06-2009, 18:00   #2
Themis99

Sayın Konuk
Kişisel ilişki kurulması,çocukla görüşülmesi, velayet kendisine verilmeyen taraf için bir hak niteliğindedir.
Velayet kendisine verilmeyen taraf bu hakkı kullanıp kullanmamak, çocuk ile görüşüp sevgisini tadıp tatmak seçeneklerinden birini tercih edebilir.Görüşmediği günleri talep etme hakkı olduğunu düşünmüyorum. Velayet hakkınızı zedeleyecek ve karara aykırı olacak şekilde çocukla görüş talep edemez.Kararda kinin dışında çocuğu yanında alıkoyamaz.
TCK madde 234 'ün dikkate alınması gerekmektedir.

Alıntı:
Çocuğun kaçırılması ve alıkonulması

Madde 234- (1) Velayet yetkisi elinden alınmış olan ana veya babanın ya da üçüncü derece dahil kan hısmının, onaltı yaşını bitirmemiş bir çocuğu veli, vasi veya bakım ve gözetimi altında bulunan kimsenin yanından cebir veya tehdit kullanmaksızın kaçırması veya alıkoyması halinde, üç aydan bir yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(2) Fiil cebir veya tehdit kullanılarak işlenmiş ya da çocuk henüz oniki yaşını bitirmemiş ise ceza bir katı oranında artırılır.

(3) (Ek: 6/12/2006 – 5560/10 md.) Kanunî temsilcisinin bilgisi veya rızası dışında evi terk eden çocuğu, rızasıyla da olsa, ailesini veya yetkili makamları durumdan haberdar etmeksizin yanında tutan kişi, şikâyet üzerine, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Sizin kararda belirtilen tarih ve saatler dışında çocuğu teslim,baba ile görüştürme yükümlülüğünüz bulunmamaktadır.

Yukarı da ifade ettiğim üzere, Velayet kendisine verilmeyen taraf bu hakkı mahkemece belirtilen tarih ve saatler içerisinde kullanabilir. Sorunuzda belirttiğiniz üzere 'ben o gün gelmedim .şu gün gelip alacağım'' demesi , bir hak vermez. Çocuğu teslim etme zorunluluğunuz yoktur.

Çocuğu teslim alırken ve verirken buna dair tutanak tanzim etmeniz yerindedir.

Sorununuzun her aşamasında mutlaka bir avukatın hukuki yardımından faydalanmanız, mali durumunuz iyi değilse bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna müracaatla bir avukatın ücretsiz hukuki yardımını talep etmeniz haklarınızı güvenle kullanmanız açısından önemlidir. Saygılar.