Mesajı Okuyun
Old 27-05-2009, 14:19   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Admin
Hemen her forum tabanlı sitede üyeler "açtığım konuyu X kişi okumuş, hiç cevap yazan olmamış, konu bu kadar mı zor/sıkıcı/anlaşılmaz vs." şeklinde serzenişte bulunuyorlarsa da, aslında bu çok doğru bir varsayım değil.

Unutmamak gerek ki, konular üye olmayanlar tarafından da okunabiliyor (en azından THS'de) ancak üye olmayanların yanıt yazması mümkün değil. THS için üye/konuk oranı yaklaşık 70'de 1. Yani siteyi her bir üye için aynı anda yaklaşık 70 de üye olmayan ziyaretçi ziyaret ediyor. Dolayısıyla örneğin 99 kişinin okuduğu bir konu için, "99'u da mı konuyu bilmiyor ki yanıt yazmamış" varsayımı hatalı olacaktır, zira bu sayı bu konunun aslında henüz 1-2 yanıt yazabilecek üye tarafından okunduğunu, diğer okuyanların çoğunluğunun ise yanıt yazma hakkı bulunmayan site ziyaretçileri olduğu işaret etmektedir.

Kendi adıma yukarıda yazılanlar ilave yapmam gerekirse...Sözkonusu forumu okudum, mesaj yazacaktım. Ama zaman bulamadım. Gerek mesleki yoğunluk, gerekse THS içindeki yoğunluktan dolayı fırsat bulamadım. Belki bu durumda bulunan başka üyelerimiz de olabilir.