Mesajı Okuyun
Old 28-02-2007, 17:30   #32
ragıp

Sayın Yılmaz, ben japonca bilmiyorum ne yazık ki. Yalnız sizin yazdıklarınız değil, tüm yazılanlara baktım.
Hukukçu olarak, öncelikle sorunu baştan kavramak gerektiği kanısındayım. Forum başlığından başlayalım.
Alıntı:
İş İlanında İşçinin Cinsiyeti Belirtmek Hukuka Aykırı mıdır?
Burada söz konusu olan iş ilanı değildir. Stajyer aranıyor. Stajyer ile Avukat arasındaki ilişkinin iş akdi olduğunu idda eden varsa tartışmayı da burada keserim.
Sayın Kayar da bu başlığa bakarak dili sürçtü sanıyorum. Yoksa stajyer aramanın İŞ ilanı olmadığını,gayet iyi bilir ve bu konudaki hassasiyetine inanıyorum.
Alıntı:
Bu ve benzeri iş ilanlarının ayrımcılık yasağına aykırı olduğunu ve çalışma özgürlüğünü engellediğini düşünüyorum.
Alıntı:
Ancak benim naçizane görüşüm bu tip ilanların hukuka aykırı olmadığı yolundadır. Bence her işveren işin koşullarına göre hangi özelliklerde bir işçi ile çalışacağını seçme özgürlüğüne sahiptir ve buna cinsiyet seçme de dahildir. Nitekim hemen hemen TÜM iş ilanlarının bu tip özellikler içerdiği ve çoğu kez de aslında bayanların öncelikle tercih edildiği malumunuzdur (Bayan Öğretmen aranıyor, Bayan Sekreter aranıyor, Bayan Tezgahtar aranıyor, Bayan Hemşire Aranıyor vs.).
Bu da sayın admin tarafından eklenen ileti.
Buradan sonra ben tartışmaya dahil oldum.
Öncelikle, avukatlık stajı bir iş değildir. Staj ücretsizdir. Stajyerlerden hizmet etmesi beklenemez. Tartışılması gereken konu bu bana göre.
Çok uç bir örek olacak ama; Bir cinayet olayı var. Bıçakla öldürülürse,insani, tabanca ile öldürülürse insanlık dışı, boğarak öldürülürse ayrımcılık gibi bir tartışma bana kalsa.
Çalıştırılmak üzere, stajyer ilanı verilmiş. Suç olan bu. İster bayan olsun isterse erkek. Ağaca bakarken ormanı görmemek diye buna denir.
Ben hukukçu olarak tepkimi koydum.
Eğer ayrımcılık konusunu tartışacaksak, neden bayan stajyer forumuna da gözatmanızı öneririm.
Son olarak, bu ilan ile güdülen amacın yasaya aykırı olduğunu; ayrımcılık konusunun ise sonra geldiğini söylüyorum.