Mesajı Okuyun
Old 03-11-2007, 13:56   #49
Themis99

Merhaba,
Alıntı:
İş ilanında cinsiyet belirtmek ayrımcılık mıdır
Evet! ben ayrımcılık olduğunu düşünüyorum.
Özellikle tahsil durumu , yapılacak iş ve benzeri durumlar yönü ile aynı koşullara,özelliklere sahip (avukatlık mesela ) çalışanlar arasından erkek yada kadın tercihinde bulunmak düpedüz ayrımcılıktır.
İlanda özellikle kadın istenilmesi bana daha da itici , daha da ayrımcı bir durum olarak gözükmekte. Neden bayan stajyer /avukat/sekreter ...? Aynı işi erkek satjyer, avukat ,sekreter de yapabilir.Aklıma bu konuda ilanı veren kişinin niyetleri konusunda başkaca bazı düşünceler geliyor. Özellikle ilanda neden özellikle bayan tercih edildiği konusunda makul bir sebep gösterilmemiş ve ilanı veren bayan değilse bu niyete yönelik şüpheler daha da artıyor.

İlanda illahiki kadın istenmesi kadına yönelik olumlu bir ayrımcılık , pozitif bir gelişme olarak görünmemeli. Yalnızca bayan eleman aranması da negatif ayrımcılık olabilir.
Tam tersi bu yine erkek lehine bir ayrımcılık (özellikle ilanı veren erkekse )..
'' Stajyer / avukat / sekreter / mühendis ve benzeri aranıyor '' denmesi işe daha uygun bir ilan olacak, yetenekler ön plana çıkacaktır.

Umarım demek istediğimi net olarak açıklamışımdır.

Tutum ne olabilir ! Neler yapılabilir ....Hala düşünüyorum

Saygılar .