Mesajı Okuyun
Old 16-05-2007, 12:09   #3
Admin

JAVA ile ilgili eleştirinize katılamıyorum. JAVA son derece yaygın ve tüm platformlarda çalışması açısından en sorunsuz programlama dillerinden biridir. JAVA ile yazılmış bir programı JAVA derleyicisi kurulmuş her sistemde çalıştırabilirsiniz ve bu açıdan kullanıcının işletim sisteminden bağımsız bir yazılım platformu yaratmış olursunuz.

Eğer bu program JAVA ile değil, sadece Windows altında çalışacak başka bir dilde yazılmış olsaydı (mesela Visual Basic veya C++) bu defa Windows kullanmayan kullanıcılar (mesela linux ya da MAC kullananlar) sorun yaşayacaktı. Keza Microsoft Windows'un sürümünü yükselttikçe yine sorunlar başgösterecekti. Mesela UYAP 2 yıl önce sizin dediğiniz gibi programlanmış olsaydı, Windows XP için programlanmış olacaktı ama artık Windows Vista çıktı ve bu işletim sisteminde program sorun yaratacaktı. Oysa JAVA ile programlanmış olması tüm bu teknik güçlükleri minimuma indiriyor. Bilgisayarınız Windows XP de, linux da, Windows Vista da, Windows 98 de, MAC OS da kullansa JAVA ile yazılmış bu yazılımı bilgisayarınızda çalıştırma şansınız çok yüksek. Bu açıdan bakanlığın JAVA seçiminin çok ama çok isabetli olduğunu düşünüyorum.

JAVA ile programlanan programların Windows altında çalışmasında zaman zaman "aksilikler" çıktığı ise biliniyor. Bu aslında Microsoft ve Sun arasındaki rekabetten kaynaklanan ve Microsoft'un tabiri caizse kasıtlı yaptığı birşey. Uzun yıllar JAVA denilince tek akla gelen SUN JAVA iken ve tüm Windows'lar da dahil olmak üzere bütün platformlardaki JAVA derleyiciler Sun JAVA iken, 4 yıl kadar önce Microsoft kendi JAVA platformunu kurmaya kalkıştı ve Windows'un içinde yüklü gelen Sun JAVA'yı kaldırarak, Microsoft JAVA derleyicisini tüm Windows kullanıcılarına sundu. Ve bu iki derleyici arasında zaman zaman teknik uyumsuzluklar olduğu biliniyor. Bu açıdan benim şahsi önerim Microsoft JAVA yerine, SUN JAVA derleyicisini kullanmak ancak maalesef Microsoft derleyici değişiminin basit şekilde gerçekleştirilmesini de imkansız hale getirdiğinden, kazayla bilgisayarınıza Microsoft JAVA kurmuş iseniz veya bilgisayarınız Windows kurulurken/güncellenirken Microsoft JAVA kurduysa, bunu kaldırmak ve Sun JAVA'yı kurmak sıradan bir kullanıcı için pek bir güç.

Açıkçası bu ne JAVA'nın sorunu ne de yazılımları JAVA ile hazırlayan programcıların (örneğin UYAP programcılarının). Bu tamamen Microsoft'un JAVA platformunda kendi egemenliği kurmak için oturmuş bir standartla oynama stratejisinin bir sonucu.

Ve tüm bu sorunlara rağmen halen JAVA'nın bu tip platformlar arası bir yazılım için en uygun programlama dillerinden biri olduğunu düşünüyorum.