Mesajı Okuyun
Old 08-05-2007, 13:43   #5
alihan uncu

sayın çalıkuşu kamuran'ın sorduğu soruyu sınırlandırnakta fayda var sanırım. hukukçu'nun "bana ne" demesinden kasıt sanırım hukuku ilgilendiren konularda, kendiyle doğrudan ilgili olmayan konulara hukukçunun müdahil olup olmaması durumudur. bu halde hukukçuya düşen kesinlikle "bana ne" dememektir. bu iki yönlü bir durumdur. şöyle ki; hukukçular her ne kadar tıpçılar gibi bir yemin etmeseler de vicdanen görevleri adaletsiz buldukları alanda hukuku işletmektir. bu görev sırf hukuk okumuş olmakla bile kazanılması gereken bir durumdur. bunun gibi vicdani olmayan ikinci neden ise; hukukçu'nuın geçimini hukuktan kazanmasıdır. biraz daha açacak olursak; hukuk işledikçe berraklaşan ve anlam bulan, daha da işlerlik kazanan bir alandır. siz bir alan için ne kadar kural koyarsanız koyun uygulanmadığı sürece hukukun bu alan için varlığından bahsedilemez. bunun için hukukçu "bana ne" dememelidir. madem ki geçimimizi hukuktan sağlıyoruz, o'nun daha düzgün işlemesinden hem sorumlu hem de bu konuda yetkiliyiz.