Mesajı Okuyun
Old 08-04-2002, 17:26   #15
recepözcan

Dil tartışmalarınızı dikkatle okudum.Av.H.Metin beyin serzenişi yada özlemi diyeyim,yeni Medeni Kanunda belli ölçüde de olsa gerçekleşmiş.Dil eski M.Kanuna oranla daha anlaşılır(vatandaş açısından)şekilde kullanılmış göründü bana.Muhtemelen yeni Ceza K.tasarısıda aynı düşünceyle hazırlanacaktır ve diğerleri de bunu takip edecektir.
Yukardaki gelişmeler genel anlamda olumlu kabul edilsede ben bir "Hukuk Dilinin"olmasından yanayım.Av.Tikici beyin de belirttiği gibi birçok hukuki terim varki bunlara başka karşılık bulmak çok güç.Bulunsa bile üzerine yüklenecek anlamı tam ifade edemeyebilir.Nasıl ki Tıp bilimi yada başka bilimlerin kendine özgü terimleri varsa hukuk biliminin de öyle olması oldukça normaldir.Bu terimlerin kökeninin Osmanlıca(böyle bir dil şüphesizki var)olması buna karşı çıkmayı gerektirmemelidir.Nasılki bir tıpçının kalkıpta"tıpta ki terimler latince kökenlidir,bizim hastalarımız anlayamıyor bunlara öztürkçe(bu nedemekse!)karşılıklar bulalım"demesi abes olursa,bence bir hukukçu içinde aynı durum geçerlidir.
İyi birşeyler yapmaya çalışmak,iyiniyetli olmak her zaman iyi sonuçlar vermeyebiliyor.Tartıştıgımız "öztürkçekarşılık"mevzusuda bence böyle bir durum.
Saygılarımı sunarım..