Mesajı Okuyun
Old 07-10-2016, 13:24   #11
heidi

Sayın meslektaşlarım, yorumlar Ağustos ayına ait, acaba neler yaptınız, nasıl gidiyor sizin başvuru ya da davalarınız diye merak ettim..
Benzer sorunla karşı karşıyayım.
2016 yılı Temmuz ayında kaza olmuş, müvekkilin ayağı kırılmış şu an halen alçıda.
Kaza sonrası çarpan kişi müvekkili hastaneye götürdüğü için ortada kusuru belirtir kaza tespit tutanağı yok. Kolluk, TRAFİK KAZA TESPİT TUTANAĞI TUTAMAYACAĞINA DAİR TUTANAK tutmuş sadece.
Ayak hala alçıda olduğundan, yani tamamen iyileşecek mi özürlü mü kalacak belli olmadığından dolayı ortada kesin neticeyi belirtir bir rapor da yok.
Başvuru şartı geldiği için sigorta şirketine başvurumu yaptım.
O da yazılı yanıt verdi. Evraklarda eksiklik olduğunu, bunları tamamlarsam tazminat başvurumu değerlendireceklerini belirtti.
İyi ama ….. Sigorta şirketinin eksik olduğunu belirttiği evraklardan hareketle..
1-Kusur durumunu gösterir kaza tespit tutanağı
Yok ki.. Zamanında tutulmamış. Savcılık dosyası takipsizlik ile kapanmış zaten. Tazminat Davası açıldığında keşif talep edilir, buna göre kusur belirlenir.. Ama şu an yok. Ben başvuruyu yaparken kolluk tarafından olay sonrası olay yerinde tutulan KAZA TESPİT TUTANAĞININ İZ VE EMARELER BULUNMADIĞI İÇİN TUTULAMADIĞINI belirtir tutanağı aslı gibidir şerhiyle göndermiştim halbuki.
2- Adli tıp kurumu raporu
O da yok. Dava açıldığında alınacak bir rapor değil mi bu da? Kaldı ki savcılık dosyası içindeki adli raporu göndermiştim başvurum ekleri arasında. (Kırığın hayati fonksiyonları etkiyecek mahiyette olduğunu belirtiyordu bu rapor)
3- Kesin ve sürekli maluliyet oranını gösterir sağlık kurulu raporu
Yok. Çünkü ayak alçıda, tedavi bitmiş değil.

Sonuç olarak, tazminat davası açıldıktan sonra temin edilebilecek belgeleri istiyor sigorta şirketi. (Yani benim kanaatime göre)

Önerisi ya da tecrübesi olan meslektaşlarım değerli yorumlarını esirgemezse çok sevineceğim.
Aklımdan geçen şunlar:
1- Sigorta şirketine yeniden yazı yazmak, istedikleri evrakları temin edemeyeceğimi açıklamak.
2- Sigorta şirketinden yeniden yazılı cevap beklemek.
3- Sonra da 97. maddedeki ……… veya verilen cevabın talebi karşılamadığına ilişkin uyuşmazlık olması hâlinde, zarar gören dava açabilir veya 5684 sayılı Kanun çerçevesinde tahkime başvurabilir ………. şeklindeki düzenlemeden hareketle davamı açmak.

Sizce doğru bir yol olur mu aklımdan geçenler?