Mesajı Okuyun
Old 17-03-2010, 13:18   #44
fatmas

Varsayılan müşterek malik kiracıdan kira tahsil ettikten sonra diğer malikten ecrimisil isteyebi

Merhaba,

Benim sorum da ecrimisille ilgili . Müşterek mülkiyete tabi birçok bağımsız bölümün bulunduğu anataşınmaz maliklerden biri tarafından kiraya verildikten sonra diğer malik önce kiracılara ihtar çekip kira parasının hissesi oranında kendisine ödenmesini istemiş akabinde bir kısım kiracılardan kira bedellerini tahsil ederek kira faturası kesmiştir. Bir süre sonra kiracılar kira bedelini yeniden eski malike ödemeye başlamıştır. bu durumda sözleşmede taraf olmayan ama bir yıl kadar kira bedelini tahsil eden müşterek malik diğer malikten ecrimisil isteyebilir mi? Bana tuhaf gelen akit olmayan taraf sözleşmeyi kabul ettiğine ve kira bedelini tahsil ettiğine göre artık sözleşmenin tarafı olmuştur ve ödenmeyen kira bedellerini kiracıdan tahsil etmelidir. bir anlamda ecrimisil şartları ortadan kalkmıştır diye düşünüyorum. Ama bu konuda hiçbir yargıtay kararına ulaşamadım. Sizlerin bu konudaki görüşlerinizi öğrenebilir miyim ?
Teşekkürler