Mesajı Okuyun
Old 08-09-2013, 15:40   #88
r.Kubilay

Alıntı:
Yazan akyol
Herkese iyi akşamlar,
Arkadaşlar bildiğim kadarıyla celp dönemleri değişti, dönem öncesi yapılan sınav kaldırıldı ve yeni düzenlemelerle alakam kalmadığından pek bir bilgi edinemedim zira araştırmadım. Ben 2013 Nisan celbindeki alımlara başvuruda bulundum ve şuan askerlik görevimi askeri savcı olarak deniz kuvvetlerinde donanmada yapıyorum. Peki bu nasıl oldu?

Aslına bakarsanız ben kısa dönem hizmeti tercih etmiştim girdiğimiz sınavda uzun ya da kısa ne istediğimize ilişkin işaretleme yapılıyordu. Lakin bizim yapmış olduğumuz tercih anladığım kadarıyla pek önem arz etmiyor. Bana her nasılsa uzun dönem asteğmen olarak görev verildi. Meslek kurası çıkan arkadaşlarda askere gitmeden yapılan ilk açıklama ekranında yukarıdaki geçmiş paylaşımımda açıkça görebileceğiniz gibi branşı meslek olarak avukat, hakim , savcı olarak yazıyor. Eğer uzun dönem ancak meslek kurasına tabi olmayan asteğmen olursanız o kısımda örneğin 120 mm lik çok namlulu roket atar takım komutanı yazabilir Bu sizin meslekle ilgili değil gerçekten uzun dönem takım komutanı olarak askerlik yapacağınıza işarettir. Nitekim avukat olarak benimle aynı dönemde bu görevi alan arkadaşım var. Yani kısaca hakim savcı ya da disiplin subayı olabilmeniz adına öncelikle ilk açıklama da meslek kurasına tabi olarak seçilmiş olmanız gerekiyor ki bu sizin elinizde olan bir durum değil.( Bu arada meslekçiler 18 gün diğer asteğmenler 3 ay kadar acemilik eğitimi alıyorlar.)

Meslekçi çıktınız, görev yerinize giderek 18 gün asteğmen diploması almak adına eğitiliyorsunuz ve gösterilen eğitimlerin sonunda 3 farklı sınava tabi olunuyor. Biz 2 çoktan seçmeli test sınavı(1.si size gösterilen derslerdeki askeri bilgilere ilişkin, ikincisi yanaşık düzen sağa sola dön temel duruşlar vs.vs.) sınavı, bir de silahla atış olmak üzere toplam 3 sınava tabi tutulduk. Bu sınavların ortalamasına göre dereceye giriliyor ve bütün meslek kurası asteğmenleri arasında (yani öğretmen mühendis hukukçu vs ayrımı yapılmasızın) %10 a girenler sırayla açıklanan görev yerlerinden isteklerine göre tercih yapabiliyorlar. Biz en kalabalık dönemlerden biriydik polatlıdaki, 410 kişide ilk 41 e girenler sırayla tercih yaptılar. Hukukçular 70 kişi kadardı. Tabi birde kuvvetinize göre sırayla yer seçiyorsunuz.

Son olarak avukat arkadaşların hakim savcı yada disiplin subayı olmasına ilişkin olarak bir iki şey söyleyeyim. Öncelikle askeriye de ne kadar hakim savcı alınacağına ilişkin kadrolar açıklanıyor. Bu durum sizin acemiliğinizin sonunda belli oluyor. Sivilde hakim ve savcı olan arkadaşlar öncelikle o kadrolara yerleştiriliyorlar. Geriye açıkta kalan hakim savcı kadrolarına ise kuvvetine göre yani hava kara deniz Jandarma avukat arkadaşlar kura çekiyorlar ( torbadan doluyu bulmaya çalışıyorlar.)ve eksik kapatılıyor. Denizci kadrosu diğer kuvvetlere göre az olur, biz 3 hakim-savcı, 3 avukat olmak üzere toplam 6 denizciydik. Deniz kuvvetleri hakim savcı kadrosu 6 olduğundan ayrım ya da kuraya tabi olmadan hakim savcı kadrosuna atandık.

Meslek kurasına tabi asteğmenlik gerçekten çok rahat. Maaşıda hakim savcı kadrosunda olduğunuz için daha yüksek. Rahat ve meslekle iç içe bir askerlik dönemi geçiriyorsunuz. İnş hepiniz isteğiniz doğrultusunda ve rahat bir askerlik geçirirsiniz kolay gelsin

Akyol, süreç hakkında deneyim ve bilgi paylaşımın için teşekkürler..

Gerçekten meslek kurası çekip askerlik görevini meslekle iç içe ifa edebiliyor olmak güzel olmalı.. Hem meslekle ilgili hizmet veriyor olmak ve hem de güzel bir askerlik yapmak sanırım tüm meslektaşların ortak arzusudur.

Önümüzdeki Kasım celbinde ben de askerlik görevimi ifa etmek üzere mesleğime ara vereceğim.. Umarım bu süreci senin gibi memnun bir şekilde geçiriyor olabiliriz.

Saygılar,