Mesajı Okuyun
Old 14-11-2007, 15:54   #49
Avukat Nevzat Kaya

Varsayılan Protokol Girişi !...

Bakırköy Adliyesindeki protokol girişi, avukat girişi, vatandaş girişi ayrımı, iliklerimize kadar işlemiş AYRIMCILIĞIN açığa çıkmış, somutlaşmış halidir. Ayrımcılığı reddetmesi ve önlemesi gereken biz hukukçuların dahi farkına varmadan insanlar arasındaki ayrım ve sınıflandırma yanlışının girdabına düştüğümüzü üzülerek müşahede ediyorum.

Güvenlik endişesi ve yoğunluğu önleme amaçlı olduğu fikrine katılmıyorum. Adliyeler her insanın kendini güvende hissetmesi gereken yerler olmalıdır. Bunu sağlayamıyorsak kusur bizdedir. Üstelik bunun insan onuruna yakışan başka çözümleri vardır. Örneğin hukukçular ve adliye personeli için kartlı giriş.

Yargıtay'da da aynı yanlış uygulama var. Düzeltmeye oradan başlamak gerek...

Bir avukat, müvekkili ile adliyeye geldiğinde kendisi avukat girişinden, müvekkili vatandaş girişinden girmek zorunda kalıyor. Ya da avukat da vatandaş girişinden girmek zorunda. (Bendeniz'in yaptığı gibi) Müvekkilimle farklı kapılardan girmeyi insanlık onuruyla bağdaştıramıyorum.

7.Bloktaki bir duruşma için 1. bloktan girmenin zorluğu da cabası...

Nerde ve nasıl olursa olsun, hele hele adalet terazilerinin kurulduğu mekanlarda her türlü ayrımcılığa hayır demeliyiz. (Simgesel bile olsa)

Baroların neden sustuğunu anlamıyorum.

Avukatların en acil sorunu bu değil ama zihniyet değişimi için başlanması gereken yer burasıdır. Diğeri ise duruşmalardaki avukat savcı konumları...

İkinci ana sorun, uzun süre duruşma bekleme zorunda kalışımızdır. Nedeni de tanıklı duruşmalar... Tanıklı duruşmaların saat 11.00'den sonraya konulması sorunu büyük ölçüde çözer diye düşünüyorum ama bu güne kadar uygulanmaması aceba benim bilmediğim şeyler mi var diye düşünmeme yol açıyor.

Kalemlerdeki kötü muamelenin nedeni, kalem memurlarının bahşişe! alıştırılmasıdır. Nedeninin büyük ölçüde meslektaşlarımız olduğu kesindir. Yoksa yanılıyor muyum?

Sorunların, adaletsizliklerin üzerine cesaretle gitmezsek, kurduğumuz çarkın dişlileri arasında ezilip yok olacağımızı biliyor ve herkesi uyarıyorum.

"Elbet Berlin'de hakimler vardır." diyen Alman köylüsünün güven kaynağı ne ise, ülkemde de aynı güveni, aynı anlayışı tesis edecek hukukçuların, hakimlerin, savcıların, avukatların var olması, çok olması en büyük dileğimdir.

Saygılarrımla...