Mesajı Okuyun
Old 17-03-2022, 21:51   #33
mamafi48

Alıntı:
Yazan Armağan Konyalı
Uygundur. İYUK 27.maddeye bakınız.

İdarenin ödeme emri göndermesi istenmiyorsa mahkemeden yürütmenin durdurulması kararı istenmeli.

Kabahatler Kanunu'nun 17/4 maddesine göre Belediyelerde işleme devam etmek için kesinleşme aranmaz.

Kolay gelsin.

Peki üstadım söz konusu ödeme emrinin iptalini değil de idari para cezasının iptaliyle ilgili davanın derdest olmasından dolayı ödemem emrinin esas mahkemedeki dava sonuçlanana kadar bekletici mesele yapılmasını talep edemez miyiz? Söz konusu durumla ilgili bir kaç karar buldum. Fakat çok eski kararlar olmasından dolayı ne kadar işlevselliği olur bilemedim.

T.C. Danıştay 13. Daire Esas: 2007/ 13626 Karar: 2008 / 2986 Karar Tarihi: 03.03.2008

"Yukarıda yer alan yasal düzenlemeler uyarınca, davacı adına düzenlenen idari para cezası kesin ve yürütülmesi zorunlu bir idari işlem olup, yargı organı tarafından bir yürütmenin durdurulması kararı verilmedikçe bu işleme karşı iptal davası açılması işlemin uygulanmasını durdurmayacağından, 6183 sayılı Yasa uyarınca tahsiline ilişkin ödeme emri düzenlenmesine engel teşkil etmeyeceği, ancak para cezasına karşı açılan davanın sonucunun ödeme emrine karşı açılan dava için bekletici ön mesele teşkil edeceği açıktır."

T.C. Danıştay 13. Daire Esas: 2007/ 13671 Karar: 2008 / 2985 Karar Tarihi: 03.03.2008

"Yukarıda yer alan yasal düzenlemeler uyarınca, davacı adına düzenlenen idari para cezası kesin ve yürütülmesi zorunlu bir idari işlem olup, yargı organı tarafından bir yürütmenin durdurulması kararı verilmedikçe bu işleme karşı iptal davası açılması işlemin uygulanmasını durdurmayacağından, 6183 sayılı Yasa uyarınca tahsiline ilişkin ödeme emri düzenlenmesine engel teşkil etmeyeceği, ancak para cezasına karşı açılan davanın sonucunun ödeme emrine karşı açılan dava için bekletici ön mesele teşkil edeceği açıktır."